Podkarpaccy Terytorialsi kontynuują wsparcie

 

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej nadal wspierają mieszkańców Podkarpacia, którzy ucierpieli podczas ostatnich ulewnych opadów. W poniedziałek, 29 czerwca br., terytorialsi działali na terenie powiatów: rzeszowskiego, przemyskiego, przeworskiego, łańcuckiego i jasielskiego. Tego dnia w działania zaangażowanych było 312 żołnierzy z pięciu batalionów lekkiej piechoty oraz z pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia 3.PBOT. Do dyspozycji żołnierzy było 18 samochodów ciężarowych, maszt oświetleniowy oraz piły spalinowe.

Największa grupa zadaniowa w ilości 84 żołnierzy z sanockiego i dębickiego batalionu WOT pomagała powodzianom w usuwaniu skutków powodzi w powiecie jasielskim w miejscowości Tryńcza. 

Rzeszowski batalion WOT delegował żołnierzy do oczyszczania przepustów, udrażniania rzek i dróg w miejscowościach Albigowa i Tarnawka. Terytorialsi z Jarosławia działali w gminie Bircza i Kańczuga. Główny wysiłek skupiono na umacnianiu wałów na rzece Stupnica oraz Mleczka. Dodatkowo żołnierze zajmowali się porządkowaniem gospodarstw domowych w Jaworniku Polskim i Hadlach Kańczuckich.

Żołnierze pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia 3. Podkarpackiej Brygady OT od godzin porannych wykonywali wiele zadań związanych ze zwalczaniem skutków żywiołu na rzecz podtopionych gospodarstw rolnych. Terytorialsi pomagali strażakom w miejscowościach Przeworsk, Markowa, Zabratówka, Siedleczka, oraz Handzlówka.

Terytorialsi z Podkarpacia nie składają broni. Jutro od rana będą wspierać lokalne społeczeństwo oraz druhów w miejscowościach Bircza, Kańczuga, Jasło, Jawornik Polski, Tarnawka, Siedleczka i Albigowa. Na jutro do działania zaplanowano ponad 220 żołnierzy.

kpt. Witold SURA
Rzecznik prasowy
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Załączniki

powiązane informacje

Zawsze gotowi do udzielenia wsparcia
Współpraca,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Interoperacyjność 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Lubelscy terytorialsi w gOTowości do wsparcia energetycznego
Zarządzanie Kryzysowe,  Współpraca 
Zawody użyteczno-bojowe ratowników WOT w 7PBOT
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe