Aktualizacja działań WOT w przeciwdziałaniu podtopieniom - 24.VI.2020 r., g. 9.00

 

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od 23 czerwca br. wspierają strażaków w walce z podtopieniami. Na obecną chwilę w bezpośrednie działania zaangażowani są żołnierze z trzech brygad OT na terenie województw: podkarpackiego, lubelskiego i małopolskiego. Podwyższoną gotowość do działań utrzymują też żołnierze WOT na terenie  województwa świętokrzyskiego.

Zakres wsparcia terytorialsów obejmuje zabezpieczanie mostów, układanie worków z piaskiem, bezpośrednią pomoc mieszkańcom podtopionych domostw, profilaktyczne zabezpieczanie domostw zagrożonych zalaniem oraz budowę rękawów wodnych, które mają  zabezpieczyć okoliczne osiedla i domy.

Zanim siły główne WOT weszły do działań w miejsca zagrożone podtopieniami, skierowane zostały tam Zespoły Oceny Wsparcia z zadaniami oceny sytuacji i rekomendacji co do zakresu zaangażowania sił głównych. Przedstawiciele brygad OT brali również udział w posiedzeniach zespołów kryzysowych.

Województwo podkarpackie

Po wniosku wojewody podkarpackiego minister obrony narodowej zdecydował o skierowaniu 30 żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady OT do wsparcia strażaków na terenie powiatu przemyskiego (gminy: Bircza, Krzywcza oraz Dubiecko).

W dniu 23 czerwca w rejon miejscowości Bircza, gdzie podniósł się stan rzeki Stupnica (dopływ Sanu) skierowany został Zespół Oceny Wsparcia. Po rekonesansie i konsultacjach z samorządowcami zdecydowano o zaangażowaniu kompanijnego modułu zadaniowego z jarosławskiego batalionu lekkiej piechoty w sile 30 żołnierzy oraz 4 samochodów ciężarowych. Na miejscu dowódca zespołu wraz z wójtem gminy Bircza podzielili żołnierzy na 3 grupy zadaniowe. Pierwszy zespół został w Birczy z zadaniem zabezpieczenia mostu na rzece Stupnica oraz udzielenia pomocy mieszkańcom podtopionych domostw. Druga grupa wspierała społeczeństwo w miejscowościach Lipa i Malawa, a ostatni moduł pomagał w miejscowości Sufczyna.

Po trzech godzinach wspólnych działań wraz z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej z Birczy okazało się, że pomocy potrzebują także mieszkańcy miejscowości Chyrzyna w gminie Krzywcza.

Dwa zespoły żołnierzy natychmiast udały się do wskazanej miejscowości, która praktycznie została odcięta od świata przez rzekę San. Na miejscu żołnierze wraz ze strażakami z Przemyśla i Krasiczyna zabezpieczyli domostwa, które były bezpośrednio narażone na podtopienia.

Działania żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT na terenie powiatu przemyskiego były prowadzone do godz. 2.00. Dzisiaj (24 czerwca), od godz. 7.30 podkarpaccy Terytorialsi wrócili do działań, których zakres jest podobny do tych realizowanych wczoraj i dziś w nocy.

Województwo lubelskie

Po wniosku wojewody lubelskiego minister obrony narodowej zdecydował o skierowaniu żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT do wsparcia strażaków w rejonie Biłgoraja, gdzie istniało realne zagrożenie podtopień posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Do działań skierowanych zostało 30 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT wraz ze sprzętem (3 samochody ciężarowe Jelcz, 2 quady, maszt oświetleniowy do zabezpieczenia prac w nocy). Lubelscy terytorialsi wspierali strażaków na dwóch kierunkach. W miejscowości Sól koło Biłgoraja żołnierze umacniali wały na rzece, a w okolicy zalewu w Biłgoraju żołnierze wspólnie ze strażakami umacniali infrastrukturę przeciwpowodziową, poprzez budowę rękawów wodnych, które miały  zabezpieczyć okoliczne osiedla i domy przed podtopieniami.

Podobnie jak w innych lokalizacjach, zanim do działanie weszły siły główne brygady, na miejsce został skierowany Zespół Oceny Wsparcia 2 Lubelskiej Brygady OT. Jego celem była ocena sytuacji i przedstawienie rekomendacji dla dowódcy brygady co do ewentualnych potrzeb wsparcia lokalnych służb.

Działania w rejonie Biłgoraja były prowadzone do godz. 2.00. Na chwilę sytuacja w tym rejonie jest stabilna, a dalsze działania będą uzależnione od rozwoju sytuacji.

Województwo małopolskie

Na terenie województwa małopolskiego do działań przeciwpowodziowych został skierowany 11-osobowy zespół żołnierzy ze składu 11 Małopolskiej Brygady OT. Żołnierze zabezpieczają transport sprzętu kwaterunkowego w miejscowości Łapanów. Wczoraj (23 czerwca) do oceny sytuacji w rejonach zagrożonych podtopieniami skierowane zostały dwa Zespoły Oceny Wsparcia. Dowódca brygady jest w stałym kontakcie z wojewodą małopolskim i jest w gotowości do wydzielenia dodatkowych sił w odpowiedzi na zapotrzebowania.

Województwo świętokrzyskie

Wisła na świętokrzyskim odcinku przekroczyła już stan ostrzegawczy, w Zawichoście ma już ponad 6 metrów. Miejsce to jest newralgiczne, podczas powodzi w 2019 roku żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady OT zabezpieczali je wspólnie ze strażakami. Obecnie Terytorialsi z batalionu lekkiej piechoty z Sandomierza są w gotowości do podjęcia działań na wniosek wojewody świętokrzyskiego.

Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej oraz innych służb jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Takie działania są praktyczną realizacją misji WOT jaką jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

RARS i Wojsko Polskie – siły połączone w niesieniu pomocy
Porozumienia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Współpraca,  Feniks 
Warsztaty z zarządzania kryzysowego w operacji FENIKS
Współpraca,  Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Feniks 
Operacja FENIKS: Wojskowa inżynieria rodem z Brzegu
Feniks,  Zarządzanie Kryzysowe,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja 
Między powodzią a zimą. Operacja FENIKS nie słabnie.
Międzynarodowe,  Feniks,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Kooperacja,  Zarządzanie Kryzysowe