Sześć przysiąg wojskowych w WOT

 

300 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie uroczyście zaprzysiężonych w najbliższy weekend. Przysięgi wojskowe odbędą się w Kutnie, Świdniku, Kolbuszowej, Słupsku, Gliwicach oraz w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski przysięga będzie miała wyjątkowy wymiar, ponieważ zostanie złożona na wręczony chwilę wcześniej sztandar wojskowy. 12 Wielkopolska Brygada OT będzie czwartą jednostką WOT, która otrzyma sztandar wojskowy – symbol męstwa i chwały.

Najbliższa niedziela będzie szczególnym dniem dla ponad trzystu żołnierzy oraz ich rodzin i bliskich. W sześciu miastach odbędą się zaprzysiężenia kolejnych ochotników, którzy kończą właśnie szkolenia podstawowe w Wojskach Obrony Terytorialnej. Duża część z nich to osoby, które zdecydowały się wstąpić do WOT w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Jest to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. Przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dumnie nosząc mundur z biało – czerwoną flagą, żołnierze zobowiązują się do godnego reprezentowania wartości oraz ideałów, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków.

Przysięgi wojskowe są jednym z symboli narodowych, które przez całe tysiąclecia towarzyszyły polskiemu żołnierzowi. W jej treści kryją się bliskie każdemu Polakowi wartości, takie jak obowiązek oraz dyscyplina. To one nadają sens żołnierskiej służbie, uczą odpowiedzialności, zaszczepiają w umyśle i sercu pamięć spraw najważniejszych, nadrzędnych: racji państwa i miłości do Ojczyzny.

Wyjątkowa uroczystość będzie mieć miejsce również w Poznaniu, gdzie podczas przysięgi 12 Wielkopolska Brygada OT otrzyma swój sztandar. Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

25 stycznia 2020 r. 
KUTNO

Po raz pierwszy w tym roku, ochotnicy 9 Łódzkiej Brygady OT złożą przysięgę wojskową. Szkolenie poprzedzające uroczystość realizowane było w ramach projektu „Ferie z WOT”. Spośród wypowiadających słowa roty przysięgi, dużą część stanowią uczniowie klas maturalnych, ale również studenci. Wśród przysięgający są także urzędnicy, fizjoterapeuta, osoby zajmujące kierownicze stanowiska w firmach i urzędach, piłkarze ligowi, przedsiębiorcy a nawet trener polskiej reprezentacji kick boxingu. Przysięga odbędzie w Kutnie na placu Piłsudskiego o godz. 11:00. Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mjr Arkadiusz RUBAJCZYK, tel.: 887 704 271.

26 stycznia 2020 r. 
POZNAŃ

W Poznaniu na Placu Wolności zaprzysiężonych zostanie ponad 40 żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady OT im. gen. bryg. Stanisława Taczaka. Będzie to dziesiąta w historii, ale pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy OT. Uroczystość połączona jest z wyjątkowym dla brygady świętem – wręczeniem sztandaru jednostce. Przysięga odbędzie się dokładnie w tym samym historycznym miejscu, w którym 101 lat temu przysięgę składali Powstańcy Wielkopolscy. Wśród wypowiadających słowa przysięgi są m.in.: absolwenta japonistyki, farmaceuta, hydraulik oraz inżynier gazownictwa. Przysięga odbędzie się o godz. 17:00. Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Marcin MISIAK, tel.: 887 702 196.

Złożenie przysięgi przez żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady OT zostanie poprzedzone wręczeniem sztandaru wojskowego jednostce. 

 ŚWIDNIK

Pierwsza w tym roku i 24. w historii 2 Lubelskiej Brygady OT przysięga wojskowa odbędzie się w Świdniku na placu Konstytucji 3 Maja o godz. 13:00. Przysięga jest zwieńczeniem szkolenia podstawowego realizowanego w ramach projektu „Ferie z WOT”. Słowa roty wypowie ponad 50 ochotników - głównie pełnoletnia młodzież szkół średnich, nauczyciele i studenci. Tuż po przysiędze odbędzie się pokaz walki wręcz przygotowany przez żołnierzy OT 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma. Będą również specjalne atrakcje dla dzieci. Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Damian STANULA, tel.: 725 880 174.

KOLBUSZOWA

W niedzielę 26 stycznia o godz. 12.00 na rynku w Kolbuszowej odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga Terytorialsów z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Słowa roty przysięgi wojskowej w obecności rodzin, kombatantów, oraz mieszkańców Podkarpacia wypowie ponad 40 ochotników. Szkolenie poprzedzające uroczystość realizowane było w ramach projektu „Ferie z WOT”. Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Witold SURA, tel.: 600 819 411.

SŁUPSK

W najbliższą niedzielę, 26 stycznia o godz. 10.00 na terenie 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku odbędzie się przysięga pomorskich Terytorialsów, którzy przed dwoma tygodniami wcieleni zostali w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Swoje szkolenie realizowani oni w ramach projektu „Ferie z WOT”. Słowa roty wypowie ponad 70 ochotników. Zaprzysiężeni zostaną żołnierzami Wojska Polskiego i swoją służbę Ojczyźnie pełnić będą w 73 batalionie lekkiej piechoty w Słupsku. Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kmdr ppor. Dariusz DEMSKI, tel.: 723 651 371.

GLIWICE

W nadchodzącą niedzielę żołnierze 13 Śląskiej Brygady OT im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg” złożą przysięgę w Gliwicach, ul. gen. Andersa 47.  Przysięga odbędzie się o godz. 12:00.

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy

Fot. DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Ostatnie przysięgi w ramach „Ferii z WOT”
Szkolenia i ćwiczenia,  Tradycja,  Zaciąg,  Przysięgi,  Klisz 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Przysięga i IV Święto kujawsko-pomorskich terytorialsów
Społeczne,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Wakacje z WOT ruszają już po raz 5.
Szkolenie w SRO,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg