Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii SP Sonda
Promocja podoficerskaPrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Promocja podoficerska
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
Kolejna promocja absolwentów kursu "SONDA"
W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. w Giżycku wręczono patenty podoficerskie 36 żołnierzom OT – absolwentom pierwszej w województwie warmińsko-mazurskim edycji kursu podoficerskiego „SONDA”. W pierwszych sześciu brygadach kurs ukończyło już 168 żołnierzy – ochotników, kolejnych ponad 100 bierze w nim udział, zaplanowane są kolejne edycje kursów.
„Sonda” to kurs podoficerski, skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu Agrykola.
Kurs trwa kilka miesięcy i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne, prowadzony jest przez brygady OT, a w egzaminie końcowym uczestniczą przedstawiciele Centrum Szkolenia WOT z Torunia.
Kandydaci na kurs muszą być co najmniej od roku w służbie, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i zgodę przełożonych. Kwalifikacja rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu z wychowania fizycznego. Kandydat może uzyskać dodatkowe punkty za m.in odpowiednie wykształcenie, aktywność społeczną, oraz osiągnięcia w czasie służby.
Program kursu „Sonda” zostały stworzony praktycznie od podstaw, ponieważ musiał odpowiadać specyfice formacji, w tym formie służby żołnierzy OT. Kurs trwa 35 dni szkoleniowych. Kandydaci na podoficerów przechodzą najpierw zajęcia instruktorsko – metodyczne, które kończy praktyczny test. Zdanie testu jest przepustką do części specjalistycznej. Duża część zajęć poświęcona jest przywództwu. Zajęcia w czasie kursu prowadzą sami podoficerowie, to oni przygotowują zajęcia, prowadzą je, są instruktorami i egzaminatorami.
Pionierem, jeśli chodzi o kurs SONDA była 2 Lubelska Brygada OT. W kwietniu 2019 roku rozpoczął się w tej brygadzie pierwszy taki kurs, w sierpniu 2019 roku w Lublinie byli promowani pierwsi jego absolwenci.
Do chwili obecnej w sześciu brygadach obrony terytorialnej wypromowano 113 kaprali – absolwentów kursu „Sonda”. Kurs ukończyło 168 żołnierzy – ochotników, kolejnych ponad 100 żołnierzy obecnie bierze w nim udział. Zaplanowane są kolejne edycje kursów.
Teraz brygady, niedługo Szkoła Podoficerska „SONDA”
W niedalekiej przyszłości ciężar szkolenia kadr podoficerskich przejmie powstająca Szkoła Podoficerska WOT „SONDA”. Będzie ona kształciła kandydatów na podoficerów w korpusie żołnierzy zawodowych, żołnierzy OT oraz żołnierzy rezerwy na kierunkach łączności i informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz lekkiej piechoty. Będzie ona efektywnie zagospodarowywała ogromny potencjał żołnierzy OT i będzie głównym źródłem pozyskania kadry podoficerskiej WOT.
Szkoła Podoficerska „SONDA” jest obecnie budowana w ramach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Szkołą będzie dyslokowana dwupołożeniowo (w Zegrzu i Toruniu). W Zegrzu szkoleni będą kandydaci na podoficerów o specjalności łączności i informatyki oraz cyberbezpieczeństwa, a w Toruniu będzie się znajdował wydział piechoty lekkiej, który będzie szkolił kandydatów na podoficerów o specjalnościach adekwatnych do zadań pododdziałów lekkiej piechoty.
SONDA – skąd ta nazwa?
„SONDA” – jest to akronim nazwy Szkoła Niższych Dowódców, której początki sięgają 1944 roku. W pierwszej połowie tego roku decyzją Komendy Głównej AK zlikwidowane zostały Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty, a w ich miejsce powstały Zastępcze Kursy Szkolenia Niższych Dowódców (ZKSND). Kursy te w końcowym okresie działalności Armii Krajowej były podstawowymi kursami szkoleniowymi obejmującymi poziom dowódców drużyn.
Dane ogólne nt WOT
Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 23,5 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT