Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Zarządzanie Kryzysowe
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
Szczęśliwy finał poszukiwań
Nie wszyscy żołnierze OT wczoraj świętowali. W godzinach wieczornych na wniosek Komendanta Policji w Koninie Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wydał zgodę na powołanie w trybie natychmiastowego stawiennictwa grupy żołnierzy 12 WBOT. Przed północą przyłączyliśmy się do poszukiwań. O godzinie 9.50 poszukiwana została odnaleziona przez żołnierzy WOT. Dziękujemy Policjantom, Strażakom i mieszkańcom wspieranie Was jest naszym przywilejem.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej już dziesięć razy w tym roku byli angażowani w poszukiwania zaginionych osób. W sumie od początku istnienia tej formacji uczestniczyli w 13 akcjach poszukiwawczych.
Poprzednie tego typu działania były prowadzone na terenach: Lubelszczyzny, Mazowsza, Podkarpacia, Podlasia, ziemi świętokrzyskiej oraz Warmii i Mazur.
Do największych działań poszukiwawczych w jakie zaangażowani byli żołnierze WOT zaliczyć należy szeroko relacjonowane przez media poszukiwania 5-letniego Dawida na Mazowszu.
Użycie wojska do tego typu działań może odbywać się na wniosek Policji na mocy ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policji. Może także odbywać się na wniosek wojewody na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Każdorazowe użycie wojska musi być poprzedzone decyzją ministra obrony narodowej. Takie działania są praktycznym wymiarem misji Wojsk Obrony Terytorialnej, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności".
W WOT prowadzony jest pilotażowy program stworzenia wyspecjalizowanych grup poszukiwawczo-ratowniczych. Program ten jest prowadzony w 13. Śląskiej Brygadzie OT, a jest to program K9, dotyczący działań z udziałem psów poszukiwawczych.
ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT