Sukces podkarpackich Terytorialsów w Estonii

 

W tym roku po raz pierwszy żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wzięli udział w jednych z najbardziej wymagających zawodów taktycznych  pk. „ADMIRAL PITKA RECON CHALLENGE 2019” w Estonii. Nasza reprezentacja zajęła 2 miejsce podczas konkurencji strzeleckiej oraz wygrała konkurencję crossfitową.

 

W dniach od 4 sierpnia do 9 sierpnia 2019 r. w Valgamaa – Estonia odbyły się jedne z najtrudniejszych  zawodów taktyczno – zwiadowczych. Wojska Obrony Terytorialnej reprezentował czteroosobowy zespół żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.  

„Admiral Pitka Recon Challenge 2019”to jedne z bardziej elitarnych międzynarodowych zawodów taktycznych, dla drużyn rozpoznawczych ze struktur NATO na terytorium Europy. Zawody trwały 4 doby podczas których zawodnicy musieli pokonać trasę ponad 130km pomiędzy kilkunastoma punktami kontrolnymi tzw. Checkpoint, na których zespoły czekały do wykonania zadania taktyczne oraz sprawnościowe.

Wszystkie zadania były oceniane pod względem szybkości i poprawności wykonania. Były również ograniczone limitem czasowym. Niektóre były przeznaczone dla całej drużyny, a inne indywidualnie.

Żołnierze z 3PBOT zajęli w ogólnej klasyfikacji 13 miejsce na 29 drużyn. Pierwsze 11 miejsc zajęły drużyny z Estonii. Gospodarz ma tu przewagę - zna trasę, zadania, jest na swoim terenie. Biorąc pod uwagę rywalizację międzynarodową to drużyna z 3.PBOT zajęła 3 miejsce zaraz po Finlandii (11miejsce) oraz Kanadzie (12 miejsce). Za Polską reprezentacją znalazły się zespoły z Francji, Belgii, Rumunii, Łotwy, Litwy, USA, Włoch, Danii, Bośni i Hercegowiny. Warto dodać, że żołnierze z 3.PBOT zajęli drugie miejsce podczas konkurencji strzeleckiej wykonując strzelanie z karabinka MSBS „GROT” oraz wygrali konkurencję crossfitową.

- „Każde wspólne szkolenia, ćwiczenia z wojskami, zawody taktyczne, w których udział biorą żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wnoszą dużo ciekawych rozwiązań organizacyjnych, planistycznych oraz szkoleniowych. Żołnierze mogą skonfrontować rozwiązania przyjęte w swoich krajach z pomysłami i rozwiązaniami sojuszników, analizują możliwość ich adaptacji w swoich pododdziałach i są swoistym narzędziem do transferu wiedzy i doświadczeń zdobytych przez żołnierzy innych członków sojuszu. Nasz młody rodzaj Sił Zbrojnych dzięki takim przedsięwzięciom osiąga coraz to wyższy poziom interoperacyjności (zdolność do współdziałania z żołnierzami innych państw). Ponadto podkarpaccy „Terytorialsi” skutecznie promowali Siły Zbrojne RP wykazując się profesjonalizmem podczas zawodów międzynarodowych” – podsumowuje powrót swoich żołnierzy płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich „Terytorialsów”.

Estońska Kaitseliit to odpowiednik Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce, wchodzi w skład Estońskich Sił Zbrojnych. Kaitseliit jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą do partnerskiej współpracy dowódca WOT wyznaczył podkarpacką brygadę OT. Kaitseliit obecny jest we wszystkich 15 powiatach kraju, a jego terytorialne oddziały (razem 17 brygad) dzielą się na mniejsze jednostki (np. kompanie, plutony, sekcje). W ramach estońskiej obrony terytorialnej funkcjonuje też jednostka odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo. Powszechność członkostwa w Kaitseliicie warunkuje też jej przeznaczenie, które związane jest przede wszystkim z działaniami nie tylko defensywnymi, ale i typowo antykryzysowymi, przy szerokiej kooperacji z lokalną społecznością kraju.

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

por. Witold Sura
Oficer prasowy
3 Podkarpacka Brygada OT

Zdjęcie: 3.PBOT

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Nowy granatnik M72 jest już w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Sprzęt i uzbrojenie 
Bieszczadzki Recon Clash-22
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Pomorscy terytorialsi wracają z tarczą z ćwiczenia w Walii
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe