Wystartował Krwioobieg Edycja 2019
7.06.2019

Wystartował Krwioobieg Edycja 2019

 

II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa” wkroczyła w decydującą fazę. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie zorganizowano dziś pierwszą z zaplanowanych, w całym kraju zbiórek krwi. W projekt zaangażowane są wszystkie brygady obrony terytorialnej, a zbiórki odbędą się łącznie w 12 lokalizacjach. Akcja potrwa do 23 czerwca.

 

7 czerwca, w piątek, rozpoczął się praktyczny wymiar II edycji projektu Krwioobieg Terytorialsa. W 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT zorganizowano pierwszą z cyklu czerwcowych zbiórek krwi. Zbiórki zaplanowano łącznie w 12 miastach: Białystok, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Warszawa, Gdańsk, Radziejów, Łódź, Starachowice, Kraków, Poznań i Katowice. Wezmą w nich udział Terytorialsi z trzynastu brygad. Akcja potrwa do 23 czerwca, jednak największe jej natężenie przypada na 15 czerwca. Wtedy też odbędzie się m.in. wspólna zbiórka krwi w Warszawie, zorganizowana przez 5. i 6. Brygadę Obrony Terytorialnej.

Głównym celem akcji pozostaje niezmiennie propagowanie idei krwiodawstwa i krwiolecznictwa, jednak w tym roku, ważnym celem organizowanego projektu jest jeszcze lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. WOT dąży do takiego przemodelowania swojego systemu HDK, by krew była oddawana wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Podczas zaplanowanych zbiórek krwi, w brygadach zostaną zorganizowane towarzyszące im minifestyny, podczas których będzie można m.in. wykonać podstawowe badania zdrowotne np. EKD, poziom cukru we krwi, badanie wzroku, pomiar ciśnienia tętniczego czy dobór diety. W trakcie ich trwania będzie można również skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy oraz spotkać się z Terytorialsami i weteranami Armii Krajowej. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych i tych trochę starszych.

W akcjach zaplanowanych od 7 do 23 czerwca br., na terenie 12 polskich miast, może wziąć udział każdy komu idea donacji krwi jest bliska i chciałaby oddać tego dnia krew. Na dawców czekają pamiątkowe monety okolicznościowe i wiele innych atrakcji.

Projekt żołnierzy WOT w tym roku odbywa się pod „parasolem” międzyresortowej akcji SPOKREWNIENI SŁUŻBĄ. Do wspólnego oddawani krwi zapraszamy mundurowych z innych służb oraz osoby cywilne!

 

O projekcie Krwioobieg Terytorialsa

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizacja akcji alarmowych.

Foto: DWOT

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Świętokrzyscy Terytorialsi "przelali krew"
HDK,  Wydarzenia 
Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Wyróżnienia,  HDK,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne 
Wyróżnienia krwiodawców w oliwkowych beretach
Wyróżnienia,  HDK