Wyróżnienia krwiodawców w oliwkowych beretach

We wtorek 14 czerwca w auli Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się gala z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy. Wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Centrum Krwi, medycy, ale przede wszystkim krwiodawcy. Za wkład w propagowanie idei krwiodawstwa wyróżnienie otrzymał m.in. dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Indywidualnymi odznaczeniami zostali uhonorowani krwiodawcy-żołnierze WOT.

W Polsce ponad 1,5 miliona pacjentów w ciągu roku potrzebuje krwi. To wyjątkowe miejsce dla służby krwi

- powiedziała Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwii.

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Marek Radziwon powiedział, że krwiodawcy na Podlasiu są najbardziej ofiarnymi w skali Polski. Oddają ponad 70% więcej krwi niż średnia dla całego kraju i Unii Europejskiej.

My, osoby urodzone w latach wyżu demograficznego będziemy potrzebować zabezpieczenia, będziemy bazować na tych młodych ludziach, którzy teraz wchodzą w ten czas, dlatego tak ważne jest aby pokazać ten przykład Białegostoku, Podlasia.

- dodała Małgorzata Lorek.

W podziękowaniu za wkład rozwój krwiodawstwa dyrektor Narodowego Centrum Krwi, na ręce płk. Sławomir Kocanowskiego, dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przekazała statuetkę dla gen. broni Wiesława Kukuły, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest na niej wypisana sentencja Jana Pawła II: Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku prof. Piotr Marek Radziwon wyróżnił 1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej za "szczególny wkład w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego oraz propagowanie idei honorowego krwiodawstwa".

Ponadto Odznaki „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” otrzymali żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej: st. chor. sztab. Marek Sawko (27 litrów oddanej krwi pełnej) oraz szer. Radosław Malinowski (24 litry oddanej krwi).

Specjalne wyróżnienie otrzymał kpr. Bartosz Dawidziuk, który jest setnym dawcą szpiku w zarejestrowanym w RCKiK Białystok.

Od czterech lat jestem honorowym krwiodawcą. Jest to dla mnie praktyczna realizacja misji WOT, którą jest pomoc lokalnej społeczności.

- mówi kpr. Bartosz Dawidziuk.

Studiuje informatykę, pracuje w wirtualnym środowisku, ale jego pomoc jest jak najbardziej realna. Dzięki temu, że oddał szpik uratował życie drugiej osobie. Jest dla nas wszystkich przykładem wartości niezbędnych w naszej służbie: bezinteresownego poświęcenia, zaangażowania i chęci pomocy. Jako dowódca i człowiek jestem dumny z jego postawy

– powiedział o wyróżnieniu kpr. Dawidziuka płk Sławomir Kocanowski.

W ciągu pięciu lat funkcjonowania brygady podlascy terytorialsi oddali ponad 1600 litrów krwi i jej składników. Honorowe krwiodawstwo jest jedną z najpopularniejszych aktywności społecznych wśród żołnierzy, pracowników oraz kandydatów do służby. Wielu z nich otrzymało państwowe odznaczenia dla krwiodawców. Podczas Światowego Dnia Krwiodawcy w 2019 roku żołnierze 1PBOT zostali wyróżnieni przez dyrektora RCKiK w Białymstoku Kryształowym Dyplomem.

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Wyróżnienia,  HDK,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne 
Historyczny wyczyn CSWOT
Wyróżnienia,  Wydarzenia,  CSWOT 
Buzdygan dla żołnierza WOT
Wyróżnienia 
Służba to nasz przywilej!
Wyróżnienia,  Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe,  Wydarzenia