Świętokrzyscy żołnierze WOT oddają krew.
4.04.2022

Świętokrzyscy żołnierze WOT oddają krew.

 

Świętokrzyscy Terytorialsi kontynuują akcję honorowego krwiodawstwa, tym razem w Kieleckim Regionalnym Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa. W sobotę 2 kwietnia do wspólnej donacji zgłosiło się 41 żołnierzy którzy oddali ponad 18 litrów.

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zjednoczyli swoje siły. W sobotę 2 kwietnia przy wsparciu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zorganizowali zbiórkę HDK. Wspólnymi siłami 41 dawców oddało ponad 18 litrów krwi. To nie pierwsza zbiórka świętokrzyskich Terytorialsów, w ramach tegorocznej edycji akcji „SpoKREWnieni służbą". Żołnierze zainaugurowali akcję tydzień temu w 103 batalionie lekkiej piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim w której uczestniczyło 35 terytorialsów którzy oddali prawie 16 litrów krwi. Świętokrzyscy Terytorialsi chętnie oddają honorowo krew, włączając się w ogólnopolskie akcje, zbiórki dedykowane i indywidualnie. Do tej pory podczas 1333 donacji oddali łącznie 594 litrów krwi. Kolejna akcja HDK żołnierzy 10 ŚBOT pod hasłem "SpoKREWnieni służbą" odbędzie się w sobotę 23 kwietnia w 102 batalionie lekkiej piechoty Sandomierz.

- Kieruje mną chęć pomocy drugiej osobie. W swoim życiu spotkałam się z osobami, które bardzo potrzebowały tego leku. To np. dziecko mojej koleżanki, które chorowało na nowotwór oraz osoba z mojej rodziny. Dziś mogę powiedzieć, że oddawanie krwi stało się moim nałogiem – podkreśla st. szer. Edyta Sibera-Połowniak.

Żołnierze zawsze solidaryzują się z osobami, które potrzebują krwi. Dlatego chętnie włączamy się w takie akcje. Jesteśmy zawsze tam, gdzie pomoc i nasze wsparcie jest potrzebne. Dziś do magazynów centrum dolaliśmy kolejne kropelki do ponad 580 litrów krwi, które do tej pory oddali żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej - zwrócił uwagę płk Piotr Hałys dowódca 10 ŚBOT.

Żołnierze oraz pracownicy polskiej armii, z ponad 160 jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP, w okresie od 1 marca do 1 września br. będą oddawać krew w regionalnych punktach krwiodawstwa oraz w specjalnie do tego przystosowanych ambulansach. Zbiórka krwi będzie się odbywać na terenie całej Polski. W tym roku, jeśli zajdzie taka potrzeba, oddana krew będzie przekazywana potrzebującym z Ukrainy.

ppor. Daniel Woś
Rzecznik prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Świętokrzyscy Terytorialsi "przelali krew"
HDK,  Wydarzenia 
Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Wyróżnienia,  HDK,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne 
Wyróżnienia krwiodawców w oliwkowych beretach
Wyróżnienia,  HDK