Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej we wsparciu administracji publicznej w m. Gniezno

Na wniosek Wojewody Wielkopolskiego za zgodą Ministra Obrony Narodowej 63 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej zostało zadysponowanych do udzielenia pomocy lokalnej społeczności i wsparcia działań Państwowej Straży Pożarnej w usuwaniu skutków podtopień w Gnieźnie.

20 maja około południa przez Gniezno przeszła gwałtowna burza połączona z intensywnymi opadami deszczu i gradu. Tak silne opady spowodowały lokalne podtopienia, w szczególności piwnic domów mieszkalnych. Zgłoszenia przyjmowane przez Państwową Staż Pożarną dotyczyły również szpitala, urzędów oraz szkół. Odnotowano również przypadki zrywania dachów przez silny wiatr. 

Żołnierze skierowani dziś do działań pełnią służbę w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jednym z założeń WOT w czasie pokoju jest wsparcie działań służb ratunkowych oraz udzielanie pomocy poszkodowanej społeczności w sytuacjach kryzysowych.  W dniu dzisiejszym do zdań Terytorialsów z 12 WBOT należeć będzie m.in.: usuwanie skutków nawałnicy, usuwanie gałęzi, udrażnianie przepustów czy udrażnianie dróg. Realizację zadań przewidziano do godz. 19.00. 

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Pilotażowy program dla dzieci i młodzieży „Edukacja z Wojskiem” wystartował
Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  Współpraca 
Sympozjum wojsk obrony terytorialnej z państw wschodniej flanki NATO
Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Kooperacja,  Współpraca,  Siły Zbrojne RP,  Stańczyk,  Dowódca WOT 
W Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP
Porozumienia,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz 
Integracja i rozwój – podsumowanie GROTowiska23
GROTowisko,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje