Kolejna edycja „Ferii z WOT” ruszyła.

Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych ruszyła kolejna już edycja „Ferii z WOT”. Program ten od 2019r. cieszy się niesłabnącą popularnością, w szczególności wśród młodych osób, które pragną zdobyć pierwsze szlify żołnierskiego rzemiosła. W dniach  12-13.01.2024r. w Brygadach Obrony Terytorialnej na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem swoją „szesnastkę” rozpoczęło ponad 400 ochotników.

Projekt „Ferie z WOT” jest skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów i nauczycieli, którzy na przełomie stycznia i lutego mają świetną okazję, aby wykorzystać międzysemestralną przerwę w nauce i pracy do odbycia szesnastodniowego szkolenia podstawowego, złożenia przysięgi wojskowej i docelowo rozpoczęcia przygody z Wojskami Obrony Terytorialnej.

W związku z rozpoczęciem kolejnej edycji programu pierwsze w tym roku wcielenia miały miejsce w 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie OT oraz    16. Dolnośląskiej Brygadzie OT. Już 12.01 pod bramą koszar wojskowych w Trzebiatowie oraz we Wrocławiu stawiło się ponad 130 ochotników będących gotowych do podjęcia jednego z ciekawszych wyzwań w swoim życiu. W sobotę 13.01 kolejni ochotnicy stawili się w 5. i 6. Mazowieckiej Brygadzie OT oraz w 18. Stołecznej Brygadzie OT, a także w 13. Śląskiej Brygadzie OT. Łącznie w przeciągu dwóch dni stawiło się w koszarach ponad 400 osób.

Szczególnie zaskoczyła liczba osób chętnych na szkolenie w Stołecznej "18". Najwięcej ochotników zgłosiło się z rejonu „warszawskiego obwarzanka”, co nie oznacza jednak, że sama stolica nie dopisała pod względem ilości ochotników. Łącznie w 18SBOT przeszkoli się w ramach programu ponad 80 osób. Wcielani chętnie podkreślali swoje motywacje, którymi kierowali się zgłaszając swoją chęć udziału w szkoleniu. Jak powiedziała jedna z ochotniczek powołanych do stołecznej Brygady:

Nie mam czasu na "normalną" służbę wojskową, więc pracując zawodowo chcę rozwijać się i być tak naprawdę przygotowanym na każdą okazję, ale też zwiększyć swoją samodyscyplinę.

Inne osoby jako powód często wskazywały obecną sytuację na arenie międzynarodowej, konflikt za naszą wschodnią granicą, czy tez chęć sprawdzenia swoich własnych możliwości. Jednak to obowiązek wobec ojczyzny oraz patriotyzm są najczęściej wymienianymi powodami.

Większość jednostek szkolenie podstawowe przeprowadzi na terenie działania Brygad, blisko lokalnych społeczności lub na pobliskich ośrodkach szkolenia poligonowego. Ochotnicy szkolić się będą m.in. z obsługi broni i praktycznego strzelania, podstaw łączności, sztuk survivalu czy topografii. Obowiązkowo zaliczą także szkolenie ogniowe i taktyczne. Dodatkowo będą mieli możliwość zapoznania się z podstawami bardzo przydatnych umiejętności takich jak udzielanie pierwszej pomocy z elementami ratownictwa pola walki czy samoobrony. Celem szkolenia szesnastodniowego jest przede wszystkim wdrożenie wszystkich ochotników do służby w komponencie terytorialnym SZ RP, tak aby po ukończeniu szkolenia stali się oni realną siłą bojową. Kolejne szkolenia w ramach Ferii z WOT rozpoczynać się będą zgodnie z harmonogramem na terenie całego kraju.

Pierwsze przysięgi po odbytej "szesnastce" w ramach „Ferii z WOT” odbędą się już w 27.01-28.01.2024 r. W trakcie trwania całego projektu przeszkolonych zostanie ponad 1400 ochotników, zarówno kobiet jak i mężczyzn, tych z wyższym wykształceniem jak i tych z podstawowym. Niezależnie od wykonywanego zawodu złożą oni uroczyste zobowiązanie, jakie składają rekruci wobec swojego kraju oraz służby wojskowej, do której wstępują.

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

„Ferie z WOT” – kolejna edycja przed nami
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie 
Ponad 1300 ochotników wstępuje do WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie 
Zostań jednym z nas - „Wakacje z WOT”
Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Powołanie 
Styczniowe weekendy pełne szkoleń.
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Powołanie,  Szkolenie w SRO