Nadchodzące przysięgi - zapowiedź

Przysięga wojskowa to szczególny moment w życiu każdego żołnierza. W nadchodzący weekend blisko 200 ochotników wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. W sobotę 20 maja br. przysięgę złożą Terytorialsi z Małopolski i Lubelszczyzny. W niedzielę 21 maja br. słowa roty wybrzmią w województwach dolnośląskim, podkarpackim oraz mazowieckim. 

Przysięga wojskowa to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie blisko 200 żołnierzy-ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Przysięgi odbędą się w pięciu lokalizacjach: Krakowie, Włodawie, Kłodzku, Medyce i Zegrzu.

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

20 maja 2023

KRAKÓW

Przysięga w 11 Małopolskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” odbędzie się w Muzeum Lotnictwa Polskiej w Krakowie o godz. 10:00. Słowa roty wypowie tego dnia blisko 50 ochotników, z czego 18% stanowią kobiety. Wśród przysięgających są m.in. prawnik, księgowy, kierowca, kontroler skarbowy, kierownik budowy, górnik, elektryk oraz operator CNC. Na uroczystości obecny będzie Dowódca WOT gen. bryg. Maciej KLISZ.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Oficer Prasowy por. Adam TRĘBACZ, tel.: 887 704 274

WŁODAWA

Przysięga w 19 Nadbużańskiej Brygadzie OT odbędzie się na rynku we Włodawie o godz. 12:00. Słowa roty wypowie blisko 50 ochotników, a aż 49% z nich to kobiety. Wśród przysięgach są m.in.: mistrz produkcji, sprzedawca, referent do spraw windykacji prawnych, fryzjerka, agent celny, magazynier, inspektor ds. BHP, pracownik poczty polskiej oraz nauczyciel. Średnia wieku przysięgających to 31 lat.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mjr Dariusz GOŁOFIT, tel.: 500 713 635

21 maja 2023

KŁODZKO

Przysięga 16 Dolnośląskiej Brygady OT im. ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja” odbędzie się Twierdzy Kłodzko o godz. 13:00. Słowa roty wypowie ponad 50 ochotników, kobiety stanowią ponad 20% przysięgających.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Oficer Prasowy mjr Renata MYCIO, tel.: 609 662 624

MEDYKA

W 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej żołnierze złożą przysięgę wojskową w Medyce o godz. 12:30. Będzie to pierwsza przysięga w tej miejscowości. Wśród wypowiadających słowa roty są ludzie różnych pasji i zawodów, dla których troska o Ojczyznę jest życiowym priorytetem.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi szer. Piotr GDULA, tel. 512 012 525

ZEGRZE

Przysięga wojskowych ochotników Centrum Szkolenia i Łączności m. gen. bryg. Heliodora Cepy odbędzie się w Zegrzu o godzinie 10:00. Wśród przysięgających są m.in. technik dentystyczny, ichtiolog oraz wykładowca akademicki. Średnia wieku wynosi 31 lat.

Impreza ma charakter zamknięty, akredytacja nie jest prowadzona. By uzyskać informację nt. przysięgi prosimy o kontakt z Oficerem Prasowym kpt. Małgorzatą Nowak, tel. 727 014 044

***
Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków Formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na ilość chętnych do służby wojskowej w WOT. Niemalże co tydzień w szeregi Terytorialsów powoływani są nowi ochotnicy. Obecnie w WOT służy ponad 36 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

mjr Witold SURA
Rzecznik prasowy DWOT

powiązane informacje

Nadchodzące przysięgi – zapowiedź
Akredytacje,  Przysięgi,  Wydarzenia 
Weekend 13 przysiąg wojskowych w WOT
Akredytacje,  Przysięgi,  Wydarzenia