Najlepsi kierowcy WOT wyłonieni

W dniach 8-12 maja 2023 r. w Zegrzu zorganizowano konkurs Wojskowy Kierowca Roku 2023 WOT, w ramach którego wyłoniono najlepszych kierowców.  W zawodach wystartowało blisko 120 żołnierzy. Zwycięzcy będą reprezentować Formację podczas ogólnopolskiego finału konkursu realizowanego na szczeblu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP.  

Wojskowy Kierowca Roku to konkurs, który cieszy się niezwykłą popularnością w Wojsku Polskim już od wielu lat. Orgaznizowany jest szczeblu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Aktywnie uczestniczą w nim również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Oprócz wyłonienia najlepszych kierowców w Siłach Zbrojnych RP, konkurs ma na celu również m.in.: doskonalić kierowców w technice kierowania pojazdami, poszerzać znajomość budowy i zasad eksploatacji pojazdów, propagować zasady bezpiecznej jazdy i kulturalnego zachowania na drodze oraz propagować wiedzę i doskonalić umiejętności z zakresu pierwszej pomocy udzielanej ofiarom wypadków drogowych.  

12 maja 2023 w Zegrzu odbył się finał konkursu na Wojskowego Kierowcę Roku 2023 w Wojskach Obrony Terytorialnej. Jednym z kluczowych celów rywalizacji było wyłonienie najlepszych kierowców 2023 roku w WOT. W zawodach wzięło udział blisko 120 osób. Uczestnicy rywalizowali zarówno indywidualnie jak i zespołowo. Swoje reprezentacje wystawiło aż 20 drużyn.

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszą z nich była część teoretyczna, w której uczestnicy musieli wykazać się m.in.: znajomością przepisów o ruchu drogowym, wiedzą z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów mechanicznych oraz wiadomościami ogólnymi z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Drugą część stanowiły zadania praktyczne. Kierowcy mieli za zadanie pokazać swoje umiejętności w takich konkurencjach jak slalom, zwrotność i jazda terenowa - polegająca na wykonaniu przejazdu w trudnych warunkach z zamontowanym do auta wysięgnikiem utrzymującym naczynie z wodą. Sprawdzone zostały również praktyczne umiejętności związane z pierwszą pomocą. Dla uczestników rywalizujących na motocyklach przygotowany został tor przeszkód składający się m.in. z zadań zawierających przejazd przez równoważnię, przez przeszkodę poprzeczną oraz przejazd po łukach czyli tzw. ósemkę. Dla żołnierzy biorących udział w konkurencji zespołowej przygotowano specjalną trasę. W trakcie jazdy Fordem Rangerem zawodnicy musieli wykonać szereg dodatkowych zadań m.in. wymienić koło, usuwać przeszkody  z drogi czy też jechać pod dyktando.

Jak podkreśla jeden z uczestników rywalizacji, st. szer. Mariusz - reprezentant 2 Lubelskiej Brygady OT:

Wziąłem udział w rywalizacji ponieważ chciałem się sprawdzić. Chciałem zobaczyć jak wygląda to w innych brygadach, porównać swoje umiejętności z innymi. Podczas konkursu panuje fajna zdrowa rywalizacja, a wszyscy konkurenci są dobrze wykwalifikowani. Uważam, że zawody są dobrze zorganizowane, każdy wie co ma robić.

Tytuły przyznano w 5 kategoriach:

„Wojskowy Kierowca Roku 2023 WOT- Konkurencja Slalom i Jazda Terenowa – Jelcz 442.32” – zwyciężył przedstawiciel 13 Śląskiej Brygady OT

„Wojskowy Kierowca Roku 2023 WOT - konkurencja zwrotność – Ford Ranger” – zwyciężył przedstawiciel 13 Śląskiej Brygady OT

„Wojskowy Kierowca Motocykla Roku 2023 WOT” – zwyciężył przedstawiciel 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT

„Wojskowy Kierowca Roku 2023 WOT TSW – Konkurencja zwrotność- Ford Ranger” - zwyciężył przedstawiciel 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT

„Wojskowa drużyna Roku 2023 WOT” – zwyciężyła reprezentacja 10 Świętokrzyskiej Brygady OT, drugie miejsce zajęła 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT, na trzecim miejscu uplasowali się przedstawiciele 6 Mazowieckiej Brygady OT.

Jak relacjonuje zwycięzca aż dwóch kategorii, szer. Krzysztof, żołnierz OT 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT:

Jazda na motocyklu sprawia mi dużo frajdy, a możliwość połączenia jej z zawodami i ściganiem motywuje mnie do działania. Konkurs przebiegł w super atmosferze. Duże brawa dla organizatorów i sędziów. Rywalizacja była na wysokim poziomie, a czasy różniły się naprawdę niewiele. Czuję satysfakcję z osiągniętych wyników i mam apetyt na więcej podczas finałowych zawodów na szczeblu Wojska Polskiego. Z dumą będę reprezentował tam WOT. Chciałbym podziękować również moim przełożonym za możliwość treningu i startu w tych zawodach.

 My również gratulujemy wszystkim zwycięzcom i trzymamy kciuki za ich kolejne starty!

mjr Witold SURA
Rzecznik prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

6-lecie WOT w Rzeszowie
Tradycja,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Sprzęt i uzbrojenie 
Layered Resilience Seminar
Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
Najlepsi pływacy WOT zmierzyli się w Zegrzu
Rywalizacja sportowa,  Wydarzenia,  Zdrowy styl życia