Nowe kamizelki kuloodporne dla WOT

W ubiegłym tygodniu Agencja Uzbrojenia i Firma Lubawa S.A. zawarły kontrakt na dostawę kilkudziesięciu tysięcy kamizelek kuloodpornych typu plate carrier dla Wojska Polskiego. Jeszcze w tym roku Terytorialsi otrzymają pierwsze „GRYF-y”. Jest to znaczące doposażenie żołnierzy OT w sprzęt indywidualny. 

W ubiegłym tygodniu Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z Firmą Lubawa S.A. na dostawę kilkudziesięciu tysięcy kamizelek kuloodpornych typu - plate carrier GRYF o wartości ponad 200 mln zł brutto. Dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku – poinformował ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy AU.

Umowę podpisano 31 marca 2023 roku, a zamówiony sprzęt trafi przede wszystkim do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również pewna liczba kamizelek kuloodpornych zostanie przeznaczona dla żołnierzy wojsk operacyjnych.

Jak podkreśla Dowódca Terytorialsów, gen. bryg. Maciej KLISZ:

To zmiana jakościowa dla żołnierza lekkiej piechoty, gwarantująca niezbędny kompromis między zapewnieniem odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej i właściwej „ruchliwości” taktycznej. Podpisana umowa to kolejny zakup wyposażenia żołnierza lekkiej piechoty. Zintegrowana kamizelka kuloodporna produkowana jest w Polsce, podobnie jak hełmy, broń, radiostacje czy sprzęt noktowizyjny. Jak ważny jest ten aspekt pozyskiwania sprzętu wojskowego, pokazała wojna na Ukrainie.

Kamizelki „GRYF” produkowane przez spółkę Lubawa S.A. to lekkie kamizelki kuloodporne zintegrowane typu „plate carrier” – nośniki płyt balistycznych zapewniających żołnierzowi ochronę przed pociskami z broni strzeleckiej oraz odłamkami. Kamizelka wyposażona jest w dwie płyty balistyczne (z przodu i z tyłu) o wymiarach 250×300 mm, dodatkowo wyposażone w mniejsze płyty zapewniające ochronę z boku. Ponadto dodatkowe, modyfikowalne wyposażenie to m.in. ładownice przystosowane do magazynków karabinka GROT, worek zrzutowy, a także kieszenie i zasobniki na apteczkę, radio czy maskę przeciwgazową.

mjr Witold Sura
Rzecznik prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

WOJSKO TO LOGISTYKA – WARSZTATY LOGISTYCZNO-OPERACYJNE WOT
Wydarzenia,  Innowacje,  Sprzęt i uzbrojenie 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Przełomowy moment współpracy WOT z Gwardią Narodową USA
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Integracja i rozwój – podsumowanie GROTowiska23
GROTowisko,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje