Niemal 400 ratowników wyszkolonych w CSWOT

W minionym tygodniu Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało ostatnią tegoroczną edycję kursu Combat Lifesaver - Ratownika Pola Walki. W 2022 roku CSWOT w ramach kilkunastu zorganizowanych edycji tego szkolenia przeszkoliło niemalże 400 żołnierzy.

Kurs Combat Lifesaver wpisuje się w program kształcenia indywidualnego terytorialsów. Głównym jego celem jest uzyskanie przez żołnierzy kluczowych umiejętności do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki oraz działania w przypadku zagrożenia życia. W  czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy uczą ich podejmowania szybkiej reakcji podczas taktycznych działań ratunkowych.

Dla naszego Centrum ten rok jest bardzo wyjątkowy, ponieważ szkolenia ratowników pola walki realizowaliśmy nie tylko na bazie naszego Centrum, ale również w formach wyjazdowych we współpracy z naszymi partnerami z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W nadchodzącym nowym roku dalej chcemy poszerzać nasze możliwości edukacyjne w tym względzie, aby jak największa ilość żołnierzy posiadała tą specjalistyczną wiedzę.

- powiedział płk Edward Chyła, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej kładą szczególny nacisk na kompetencje medyczne żołnierzy, gdyż docelowo co 6 żołnierz WOT powinien posiadać umiejętności z zakresu  udzielania pomocy medycznej. W składzie sekcji lekkiej piechoty tzw. „Wspaniałej dwunastki”, czyli podstawowego elementu bojowego WOT, jest aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadania polegają m.in. na ratowaniu zdrowia i życia członków sekcji podczas działań bojowych, udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas działań kryzysowych.

Bardzo się cieszę, że miałam możliwość udziału w tym szkoleniu. Jest ono bardzo wartościowe, a kadra prowadzących je instruktorów wykazuje pełen profesjonalizm. Na co dzień jestem również ratownikiem w ochotniczej straży pożarnej jednakże ratownictwo taktyczne zasadniczo różni się od ratowania życia w sytuacjach cywilnych. Tutaj musimy zmierzyć się z odwróconym schematem udzielania pomocy poszkodowanym i mieć świadomość tego, że za chwilę ponownie mogą paść strzały.

- dodała uczestniczka szkolenia z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Nowi instruktorzy strzelectwa wyborowego w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Przyszli oficerowie szkolą się w CSWOT
Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Szkolenie Obserwatorów Ognia Artylerii w CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT