3 PBOT znowu się powiększyła

Blisko 100 nowych ochotników z całego województwa dołączyło do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług". Od początku tego roku, to szóste wcielenie ochotników do służby w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT.

3 września w Nisku odbyło się powołanie ochotników do służby w strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16 dniowego szkolenia podstawowego i 8 dniowego wyrównawczego. Szkolenie odbywa w 32. Batalionie Lekkiej Piechoty w Nisku i jest prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę instruktorów z 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Do służby w szeregach 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zgłosiły się głównie osoby młode, które chcą przeznaczyć wrzesień na zdobycie nowych umiejętności. Mimo, że każdy z nich wojskowy mundur założył zapewne z innych pobudek, to od dziś wszystkich łączy jedno hasło „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

-Decyzję o wstąpieniu do WOT podjęłam w czasie wakacji, chciałam spróbować swoich sił w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Na co dzień pracuję z młodzieżą, mam wymagające stanowisko i tutaj też czeka mnie ciężka praca. Jednak dzięki silnej motywacji pragnę iść cały czas do przodu – oznajmiła Lucyna Paszek, która rozpoczęła szkolenie podstawowe w Nisku.

W pierwszy dzień kandydaci dopełnili niezbędnej dokumentacji, przeszli wstępne szkolenia, wykazali się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobrali broń i umundurowanie. Przez następne dwa tygodnie będą się uczyć wojskowego abecadła. Będą ćwiczyć posługiwanie się bronią, poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przetrwania w trudnych warunkach. W programie „szesnastki” jest także taktyka, topografia i zajęcia ogniowe.

Finałem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian wiedzy i nabytych umiejętności, a następnie przysięga wojskowa. Uroczysta przysięga wojskowa na zakończenie szkolenia podstawowego odbędzie się 18 września w Leżajsku. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu i Przemyślu.

Video: Przysięga terytorialsów 3PBOT w Lubaczowie (realizacja: kpr. Adam LIPKA)

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej już powinni się zgłaszać do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM 3 PODKARPACKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

 

 

 

ppor. Magdalena Mac

p.o. oficer prasowy 3PBOT

 

Załączniki

powiązane informacje

Kolejna edycja „Ferii z WOT” ruszyła.
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie 
„Ferie z WOT” – kolejna edycja przed nami
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie 
Ponad 1300 ochotników wstępuje do WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie 
Finał Wakacji z WOT 2023
Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Powołanie