Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli Hołd Powstańcom Warszawy

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o symbolicznej dziś godz. 17:00. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Tego wydarzenia w historii narodu, bohaterów tamtych dni, nie wolno zapomnieć! W obchody 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na terenie całego kraju, zaangażowani byli Terytorialsi ze wszystkich brygad i jednostek podległych WOT.

1 sierpnia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jest jedną z najważniejszych dat. Ma ona związek z ich tożsamością oraz działalnością, której celem jest pokazanie prawdziwym bohaterom – żyjącym świadkom historii, ogromnej wdzięczności. Wdzięczności za niepodległość i wolność, którą mogą cieszyć się kolejne pokolenia Polaków.

Jak co roku, w tym dniu, żołnierze WOT uczestniczyli w obchodach 78 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego odbywających się w całej Polsce. W Warszawie, w oficjalne uroczystości, szczególnie zaangażowana była nowo formowana 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej, która z dumą oddała hołd warszawskim bohaterom tamtych dni. Centralne obchody „Godziny W” odbyły się przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Terytorialsi złożyli również wieńce pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, Stefana Roweckiego „Grota”, na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy powstania i Cmentarzu Powstańców Warszawy.

30 lipca br., w ramach oficjalnych obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej DUDA wręczył oficjalne odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego oraz osobom pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach. Za zasługi dla Niepodległej, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczono Panią Ludwikę MENDELSKĄ, która należała do służb pomocniczych na Powiślu, Śródmieściu Południowym i Północnym. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali zaś żołnierze WOT st. szer. Paulina MAKULEC–WALENDA z  6 Mazowieckiej Brygady OT, kpr. Marcin MRÓWKA z 12 Wielkopolskiej Brygady OT i ppor. Anna SZCZEPAŃSKA z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

****

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej, której to tradycje oficjalnie dziedziczą. Przyjęcie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny.

 

kpt. Witold SURA
Rzecznik prasowy DWOT

Załączniki