Combat medycy w akcji

Jak właściwie udzielać pomocy na polu walki w sytuacji kiedy jest wielu poszkodowanych jednocześnie? Odpowiedź na to pytanie uzyskali kursanci drugiego modułu szkolenia prowadzonego przez instruktorów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois i Centrum Szkolenia WOT. 

W pierwszej edycji pięciodniowego szkolenia COMBAT MEDIC udział wzięło blisko 100 Terytorialsów, a szkolenie realizowane było równorzędnie w dwóch wybranych Brygadach Obrony Terytorialnej w kraju. Szkolenie z medycyny taktycznej COMBAT MEDIC jest kolejnym (po szkoleniu operatorów ppk JAVELIN i przed szkoleniem snajperów) modułem szkoleń organizowanym przez Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Zakończyliśmy pierwszy moduł szkoleń dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, w ramach którego przeszkoliliśmy kilkuset Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju. Obecnie we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois prowadzimy drugi moduł szkolenia dotyczący działań prowadzonych przez medyków na polu walki. Niebawem równocześnie z realizowanym szkoleniem COMBAT MEDIC rozpoczniemy szkolenia snajperów.

– powiedział płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT.

Podczas  pięciodniowego szkolenia Terytorialsi uczą się jak udzielać pomocy rannemu. Poznają zasady wykrywania i tamowania masywnych krwotoków, czyli jednej z najczęstszych (a jednocześnie możliwych do uniknięcia) przyczyn śmierci na polu walki. Ponadto amerykańscy instruktorzy uczą zaopatrywania ran klatki piersiowej i odbarczenia odmy płucnej, czy też sprawdzania drożności dróg oddechowych.

Szkolenie realizowane we współpracy z amerykańskimi instruktorami różni się w detalach od dotychczas organizowanego w CSWOT kursu CLS – Ratownika Pola Walki ale w pryncypialnych zasadach jesteśmy zgodni. To wynika z tego, że zarówno my jak i Amerykanie stosujemy się do wytycznych komitetu TCCC.

– powiedział por. Grzegorz Hubacz wykładowca CSWOT,

Kursy organizowane we współpracy z Gwardią Narodową Stanu Illinois potrwają do końca sierpnia bieżącego roku. Udział w nich łącznie weźmie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju.

***

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

 

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Nowi instruktorzy strzelectwa wyborowego w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Przyszli oficerowie szkolą się w CSWOT
Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Szkolenie Obserwatorów Ognia Artylerii w CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT