Świętokrzyska Brygada "Zmotoryzowana"

Świętokrzyscy Terytorialsi trenowali techniki jazdy na motocyklu pod okiem mistrzów oraz doświadczonych policjantów. Dwudniowe szkolenie doskonalące jazdę odbyło się na torze wyścigowym Kielce – Miedziana Góra oraz w Zajączkowie.

Po raz pierwszy w Wojskach Obrony Terytorialnej zostało zorganizowane szkolenie doskonalące techniki jazdy na motocyklach będących na wyposażeniu brygad. Zostało zorganizowane przez ppłk. Artura LITWINKA dowódcę 101 batalionu lekkiej piechoty. W szkoleniu wzięli udział żołnierze z 9 Łódzkiej, 11 Małopolskiej, 13 Śląskiej, 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki - łącznie 20 żołnierzy. Kurs odbył się w dniach 13-14 czerwca 2022 r. i miał miejsce w woj. świętokrzyskim w dwóch lokalizacjach.

Pierwszego dnia dzięki współpracy z prezesem Automobilklubu Kieleckiego Krzysztofem Tutak szkoleni trenowali na torze wyścigowym Kielce – Miedziana Góra. Tam pod okiem instruktorów, którymi byli doświadczeni Policjanci ruchu drogowego Komendy Miejskiej w Kielcach żołnierze doskonalili jazdę precyzyjną i jej elementy min.: jazdę w ograniczonej przestrzeni, w ciasnych łukach, techniki przeciwskrętu, awaryjne zatrzymanie i omijanie przeszkody. W tym dniu Terytorialsi ćwiczyli również jazdę w kolumnie.

Następnego dnia szkolenie przeniosło się do Zajączkowa w gminie Piekoszów, gdzie przy współpracy z miejscowym samorządem oraz klubem KTM Novi Korona Kielce na wydzielonym terenie został przygotowany tor treningowy. Tam żołnierze trenowali pod okiem specjalistów Aleksandra i Rafała Barcik wielokrotnych mistrzów polski w enduro i motocrossie. Terytorialsi doskonalili techniki jazdy w terenie: ćwiczyli pokonywanie typowych przeszkód, wykorzystywanie właściwości terenu, prawidłowe ułożenie ciała podczas terenowej jazdy. Żołnierze przećwiczyli również techniczną obsługę pojazdów poprzez odpowiednie dopasowanie i ustawie elementów oraz zmianę kuł z szosowych na terenowe.

To było pierwsze, pilotażowe szkolenie doskonalące techniki jazdy na motocyklu. Zaangażowanie uczestniczących w nim żołnierz oraz deklaracje współpracy instruktorów pokazało że jest duża potrzeba zorganizowania kolejnych szkoleń

– podkreśla płk Piotr HAŁYS dowódca 10 ŚBOT.

Głównym założeniem szkolenia było doskonalenie umiejętności żołnierzy-kierowców w prowadzeniu motocykli w zmiennym terenie. Poprzez dwudniowy trening Terytorialsi mieli możliwość sprawdzenia możliwości technicznych motocykli na różnych nawierzchniach. Dzięki radom doświadczonych instruktorów wyeliminować popełniane błędy.

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas służby do wykonywania swoich zadań wykorzystują również motocykle. W świętokrzyskiej brygadzie użytkowanych jest ponad 10 motocykli – są to głównie maszyny szosowo terenowe. W pozostałych brygadach WOT motocykle stanowią podobne liczby.

ppor. Daniel WOŚ
Rzecznik prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Wielkopolscy Terytorialsi trenowali z legendą sportu w Kobylinie
Szkolenia i ćwiczenia,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
Jak uziemić drona? Współpraca terytorialsów i Służby Więziennej.
Szkolenia i ćwiczenia,  Współpraca 
„Ferie z WOT” – kolejna edycja przed nami
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie 
Nocne strzelania podlaskich Terytorialsów
Szkolenia i ćwiczenia,  Sprzęt i uzbrojenie