Kierowcy 2 Lubelskiej Brygady OT doskonalą technikę jazdy pojazdami wojskowymi
13.06.2022

Kierowcy 2 Lubelskiej Brygady OT doskonalą technikę jazdy pojazdami wojskowymi

12 czerwca 2022 na obiektach lubelskiego Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy odbyło się szkolenie doskonalące dla kierowców 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ramach szkolenia żołnierze 2 LBOT pełniący służbę na stanowisku kierowcy doskonalili swoje umiejętności, m.in. w takich obszarach jak: prawidłowe zachowania w trakcie sytuacji ekstremalnych, kolizja i wypadek drogowy, jazda na łuku oraz ekonomia jazdy. Zajęcia praktyczne poprzedzone były wykładem, podczas którego kierowcy odświeżyli wiedzę dotyczącą przewozu osób i towarów oraz zmian w przepisach ruchu drogowego i przepisach transportowych.

Szkolenie na nowoczesnym obiekcie, z wykorzystaniem płyty poślizgowej, czy symulatorów, pozwala żołnierzom prowadzącym wojskowe pojazdy samochodowe, na doskonalenie umiejętności w warunkach i sytuacjach zbliżonych do tych, które mogą wystąpić na drodze. Dodatkowo kierowcy przewożący osoby poza kabiną kierowcy, mieli okazję do szkolenia w sytuacjach zbliżonych dla kierowców autobusów.

I tak, na płycie poślizgowej żołnierze doskonalili techniki i prawidłowe zachowanie w trakcie sytuacji ekstremalnych, jak manewr hamowania awaryjnego, czy omijania przeszkód na śliskiej nawierzchni. Z kolei jazda na łuku pozwoliła przećwiczyć prawidłowe odruchy i nawyki w trakcie pokonywania zakrętów i łuków na śliskim, oblodzonym podłożu, jak również umiejętność radzenia sobie ze zjawiskami podsterowności i nadsterowności pojazdu.

Na symulatorach poduszki powietrznej, zderzeń, czy decyzyjnego czasu reakcji kierowcy, żołnierze mogli zapoznać się, m.in. z zachowaniem pojazdu, kierującego, pasażerów oraz przewożonych przedmiotów w trakcie kolizji, bądź wypadku drogowego w tym dachowania. Ważną częścią szkolenia był również temat ekonomicznej jazdy.

Kierowca to jedno z najpopularniejszych stanowisk służbowych w Wojskach Obrony Terytorialnej. Bez doświadczonych kierowców pododdziały nie są w stanie sprawnie realizować swoich zadań. Kierowca odpowiada nie tylko za powierzone mu mienie wojskowe i swoje życie, ale również za pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego, co czyni to stanowisko bardzo odpowiedzialnym.

Obecnie w szeregach 2 Lubelskiej Brygady OT służy ok. 330 żołnierzy, którzy w  zakresie swoich obowiązków służbowych mają kierowanie pojazdami. Stale doskonalą oni swoje umiejętności na różnego rodzaju szkoleniach i kursach, a zdobyte w WOT umiejętności i doświadczenia z powodzeniem wykorzystują również w życiu codziennym.  

por. Marta GABOREK
Oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Szkolenie na klifie
Szkolenia i ćwiczenia 

Szkolenie na klifie

Pierwszy cykl szkoleń z instruktorami CSWOT i GN Stanu Illinois dobiegł końca
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Sprzęt i uzbrojenie 
Potencjał ochotniczy WOT uzupełnia zdolności wojsk operacyjnych [WYWIAD]
Kukuła,  Szkolenia i ćwiczenia,  Rozmowa,  Sprzęt i uzbrojenie 
Polsko-kanadyjska współpraca i pomoc
Niezawodna pomoc,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Wydarzenia,  Uchodźcy