Centrum Szkoleń WOT liderem zbierania doświadczeń

 

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zostało zwycięzcą konkursu „LIDER SWD 2021” organizowanego przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Uroczyste wręczenie wyróżnienia nastąpiło w dniu w maju br. podczas obchodów święta CDiSSZ.

System wykorzystania doświadczeń (SWD) stanowi zbiór elementów (struktur, procesów, narzędzi) powiązanych ze sobą wzajemnymi relacjami zapewniającymi właściwe przetwarzanie nabytych doświadczeń i umożliwiających ich upowszechnianie. Zasadniczym celem SWD jest wspieranie dowódców w procesie doskonalenia zdolności operacyjnych, usprawniania działalności podległych im struktur organizacyjnych, a także systemów funkcjonalnych Sił Zbrojnych RP w oparciu o nabyte doświadczenia.

„Głównym zadaniem realizowanym przez Centrum Szkolenia WOT jest prowadzenie różnorodnych kursów i szkoleń. Po każdym z nich nasi instruktorzy wyciągają wnioski z ich przebiegu oraz zapisują stosowne uwagi, które są następnie analizowane i zgłaszane w ramach systemu wykorzystania doświadczeń. Cieszymy się, że dzięki nim mamy realny wpływ na bieżące ulepszanie działania Sił Zbrojnych RP” – powiedział płk Edward CHYŁA Komendant Centrum Szkolenia WOT

W 2021 roku Centrum Szkolenia WOT zgłosiło kilkanaście obserwacji dotyczących między innymi realizacji kursów i szkoleń, ale również wyposażenia i doposażania żołnierzy w niezbędny sprzęt i akcesoria. Wyciągnięte z nich wnioski pozwolą w przyszłości na usprawnienie działania poszczególnych zadań realizowanych zarówno przez CSWOT ale także i przez całe Siły Zbrojne RP.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

 

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia WOT

powiązane informacje

Współpraca popłaca
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Współpraca,  CSWOT 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Strzały w szkole – ćwiczenia Gwardzistów i Terytorialsów
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Współpraca,  CSWOT 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie