Krew, pot i łzy czyli szkolenie medyczne na toruńskim poligonie

 

W dniach od 25 do 29 kwietnia br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu zorganizowało kolejną edycję kursu Combat Lifesaver - ratownika pola walki. Do szkolenia w CSWOT zakwalifikowanych zostało ponad 20 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całej Polski, a także żołnierze z wojsk operacyjnych.

W czasie pięciodniowego kursu żołnierze nabywają wiedzę oraz umiejętności niezbędne do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki. Uczą się praktycznego zakładania staz taktycznych, używania specjalistycznych opatrunków wojskowych czy też podejmowania ewakuacji medycznej. Ponadto w czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy przygotowują ich do podejmowania szybkiej reakcji podczas prowadzonych działań taktycznych, które zasadniczo różnią się od niesienia pomocy w sytuacjach codziennych.

Kurs prowadzony jest bardzo intensywnie, a wiedza weryfikowana na bieżąco. Jestem pod pełnym wrażeniem tego szkolenia, ponieważ swoją wiedzę mogę zdobywać od ludzi, którzy posiadają w tym zakresie ogromne doświadczenie.

-  powiedział kpr. Szymon RUTKOWSKI z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia z Torunia.

W skład tzw. „Wspaniałej dwunastki” czyli podstawowego elementu bojowego WOT, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej podczas działań bojowych i działań kryzysowych. Dla WOT szczególnie cenna jest możliwość wykorzystania umiejętności medycznych posiadanych przez żołnierzy.

Posiadam wykształcenie medyczne ponieważ z zawodu jestem położną, natomiast różnica między ratownictwem taktycznym, a cywilnym jest diametralna. Bardzo się cieszę, że zostałam zakwalifikowana na to szkolenie ponieważ uczę się na nim całkowicie nowych rzeczy, z którymi dotychczas nie miałam styczności.

- podsumowała kpr. Ewa POKORA z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

ppor. Krzysztof Wójcik
Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Współpraca popłaca
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Współpraca,  CSWOT 
M72 strzeliło po raz pierwszy
Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Strzały w szkole – ćwiczenia Gwardzistów i Terytorialsów
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Kooperacja,  Współpraca,  CSWOT 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie