"Lekka piechota pełni funkcję komplementarną względem innych rodzajów wojsk". Dr P. Makowiec w Radio Wnet.
25.04.2022

"Lekka piechota pełni funkcję komplementarną względem innych rodzajów wojsk". Dr P. Makowiec w Radio Wnet.

 

Doktor Paweł Makowiec, wykładowca Zakładu Wojsk Obrony Terytorialnej Akademii Wojsk Lądowych, a także podporucznik w Wojskach Obrony Terytorialnej, był gościem #PorankaWnet. Mówił o wnioskach płynących z wojny na Ukrainie, roli lekkiej piechoty i wojnie nowej generacji.

Podczas audycji dr Paweł Makowiec potwierdził, że wojna na Ukrainie stanowi istotną bazę doświadczeń do wykorzystania przez strategów wojskowych.

Wojna na Ukrainie jest bezcennym źródłem doświadczeń (…). Każdy konflikt jest przedmiotem badań, obserwacji, które później stają się bazą w czymś, co nazywamy „Systemem Wykorzystania Doświadczeń”. Pod względem taktycznym i operacyjnym będziemy mieli do czynienia z ogromną ilością doświadczeń, które wypływają z tegoż to konfliktu. Z punktu widzenia Zakładu Obrony Terytorialnej (…) gdzie zajmuję się taktyką lekkiej piechoty, jest to obszar ogromnej ilości doświadczeń, ponieważ konflikt ukraiński jest konfliktem, w którym mamy do czynienia wręcz z, może nie tyle kluczową ale jedną z najważniejszych ról, jaką w tym konflikcie odgrywa lekka piechota i formacja obrony terytorialnej.

Rola jaką pełni lekka piechota w konflikcie ukraińskim została wyraźnie zaznaczona.

Lekka piechota jest jednym z elementów tzw. działań połączonych i w teorii taktyki lekkiej piechoty, podkreślamy to, że pododdziały (...) nie są od zatrzymania, bądź powstrzymania natarcia przeciwnika. Różnica potencjałów jednostek pancernych, czy też zmechanizowanych, względem potencjału lekkiej piechoty jest na tyle wyraźna, [że] nawet dobrze uzbrojona nie była w stanie tego zadania wykonać.

(...)

Od połowy lat 80. Kiedy w istocie mamy do czynienia z powstaniem nowoczesnej doktryny taktyki lekkiej piechoty, podkreśla się jej rolę w działaniach połączonych (…), że jest ona od dość specyficznych zadań dezorganizacji natarcia przeciwnika. 

W teorii taktyki lekkiej piechoty funckonuje pojęcie dyslokacji funkcjonalnej. Czym ona jest?

W uproszczeniu jest to efekt pozbawienia broni pancernej pewnych zdolności, które dają jej przewagę chociażby w terenie otwartym, zdolności manewru, a także wykorzystania przewagi jeśli chodzi o środki ogniowe, środki obserwacji. Tutaj akurat broń pancerna poza miastami ma bardzo dużą przewagę. (…) W powszechnym mniemaniu myślimy, że piechota walczy wyłącznie tym, co ma na sobie, bądź przewiezie (…). W teorii walki lekkiej piechoty podkreśla się fakt, że z jednej strony mamy do czynienia z tzw. organicznymi środkami ogniowymi, począwszy od karabinka szturmowego, przez karabin maszynowy, granatniki i oczywiście ppk, ale z drugiej strony podkreśla się to, że w tych działaniach sama piechota korzysta z ognia wsparcia, którego dostarczają jej na wezwanie pododdziały artylerii, bądź pododdziały wsparcia powietrznego, czy to śmigłowce, czy samoloty. Pamiętajmy, że sama lekka piechota wykorzystuje potęgę ognia wsparcia. To jest też jedno z doświadczeń, które potwierdza całą teorię walki lekkiej piechoty.

Jakie wnioski płyną z obserwacji działań wojennych na Ukrainie?

Pierwszym kluczowym wnioskiem, który pojawia się w kontekście wojny na Ukrainie jest potwierdzenie zdolności taktycznych lekkiej piechoty. Cała koncepcja walki lekkiej piechoty znalazła tam potwierdzenie. Lekka piechota jest elementem komplementarnym względem innych rodzajów wojsk (…) co dla WOT-u od początku było oczywiste. Powinniśmy zrozumieć rolę lekkiej piechoty i zrozumieć rolę wojsk terytorialnych w systemie obronnym państwa.

Należy dołożyć wszelkich starań, aby nasycić Wojska Obrony Terytorialnej nowoczesnymi środkami walki. Mówimy tu chociażby o przeciwpancernych pociskach kierowanych, ale także o (…) amunicji krążącej (…) czyli małymi dronami, które są wyposażone, z jednej strony w głowicę obserwacyjną, ale posiadają również zdolności uderzeniowe. (…) WOT są takim rodzajem wojsk, które już parę lat temu zadecydowały o zakupie systemy Warmate, czyli polskiej amunicji krążącej , która też ma zastosowanie w konflikcie ukraińskim.

Cała rozmowa z dr Pawłem Makowcem dostępna jest jako podcast tu: Dr Paweł Makowiec #PoranekWnet

Zespół prasowy WOT

powiązane informacje

Babcia i Dziadek - zawsze na służbie
Życzenia,  Społeczne,  Rozmowa 
MSPO okiem terytorialsów - rozmowa z gen. bryg. Maciejem KLISZEM
Wydarzenia,  Rozmowa,  Sprzęt i uzbrojenie,  Targi 
Generał Rodney BOYD w CSWOT [ROZMOWA]
Międzynarodowe,  Rozmowa