Zawsze gotowi - wsparcie po przejściu orkanu "Eunice"

 

Nasza maksyma to „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Ważnym atutem żołnierzy WOT jest terytorialność, czas i znajomość regionu, w którym na co dzień żyją i służą. Jednak aby być gotowym do realizowania podstawowych zadań muszą poświęcać wiele czasu na szkolenia. Dzięki temu, że szkolą się w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności są w stanie reagować na sytuacje kryzysowe bezzwłocznie. Taka sytuacja wystąpiła podczas minionego weekendu gdy orkan Eunice przeszedł nad całą Polską.

Zerwane dachy, uszkodzone linie energetyczne, powalone drzewa, to tylko niektóre ze szkód wyrządzonych przez wichury, które cały ubiegły weekend przechodziły przez województwo kujawsko-pomorskie. Przy ich usuwaniu pomagali żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pierwsze poważne uszkodzenia infrastruktury, które zabezpieczali i porządkowali żołnierze, pojawiły się w pobliżu stacjonowania 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu. Kilkunastu żołnierzy zostało oddelegowanych do zabezpieczenia dachu, który został praktycznie w całości zerwany na podwórze i ogrodzenie domu jednorodzinnego. Mundurowi pomagali mieszkańcom w cięciu i usuwaniu jego elementów. Na miejsce zdarzenia przybyła również Państwowa Straż Pożarna, która zajęła się zabezpieczaniem domu pozbawionego elementów zadaszenia. 

Jeszcze tego samego dnia Dowódca Brygady płk Krzysztof Stańczyk wziął udział w zwołanym przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza posiedzeniu sztabu kryzysowego. Po zakończeniu rozmów kujawsko-pomorscy terytorialsi dostali kolejne zadania.

Samochód ciężarowo-terenowy wraz z mobilnym zespołem spalinowo-elektrycznym z kompanii dowodzenia został wysłany do gospodarstwa rolnego w miejscowości Poledno, które po wichurach zostało odcięte od prądu. Żołnierze rozstawili i uruchomili sprzęt, dzięki czemu gospodarstwo mogło normalnie funkcjonować. Kolejny raz tego dnia nawiązała się współpraca z Państwową Strażą Pożarną. Mundurowi przetransportowali plandeki z magazynów Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego do kilku jednostek PSP, które następnie posłużyły do zabezpieczania uszkodzonych elementów infrastruktury.

Wichura nie oszczędziła również Warmii i Mazur. Siła wiatru w regionie dochodziła tu nawet do 120 kmh. Na zagrożenie natychmiast zareagowali żołnierze 4 W-MBOT, którzy szkolili się w różnych punktach województwa. Między innymi w okolicach Szczytna żołnierze usuwali powalone przez siłę żywiołu drzewa. Na podobne zagrożenie szybko zareagowali żołnierze powracający z ćwiczeń z Braniewa, którzy udrożnili z konarów lokalną drogę. "Eunice" wyrwał także drzewo znajdujące się na terenie jednostki warmińsko-mazurskich terytorialsów - tu też nie trzeba było długo czekać na działania żołnierzy, którzy przy wykorzystaniu piły spalinowej usunęli drzewo blokujące przejazd jednej z głównych ulic Olsztyna. Żołnierze WOT na wyposażeniu posiadają sprzęt, który jest realnie wykorzystywany sytuacjach kryzysowych.

Program szkolenia terytorialsów jest ukierunkowany m.in. na szkolenie przeciwkryzysowe, w tym zwalczanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz działań wspierających lokalną społeczność. W 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 3 tyś. żołnierzy gotowych nieść pomoc mieszkańcom Warmii i Mazur.

Zespół Prasowy WOT

powiązane informacje

Terytorialsi w gOTowości do energetycznego wsparcia administracji publicznej
Porozumienia,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje,  Szkolenie w SRO 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Służba to nasz przywilej!
Wyróżnienia,  Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe,  Wydarzenia 
Ćwiczenie AMPER 22 PGE Dystrybucja, służb i WOT na Podlasiu
Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Lokalne,  Wydarzenia