80 rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

 

W poniedziałek, 14 lutego, mija 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową – największą podziemną armię w okupowanej przez Niemców Europie. Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje, dorobek, dzielność i nieustępliwość żołnierzy Armii Krajowej. Armia Krajowa i Wojska Obrony Terytorialnej - to dwie formacje, które dzieli czas, ale łączy system wartości.

 

Światełko dla Bohatera z AK

Żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, jak co roku zapalili światełka na miejscu pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Jak podkreślają sami żołnierze, dla Polaka to duma i honor być spadkobiercą tradycji walki o wolność oraz niezależność państwową i osobistą. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej hołdując pamięci o zmarłych Bohaterach dbają o miejsca, które upamiętniają ich życie i zasłużony odpoczynek, oraz troszczą się o to, by zawsze pozostawali w pamięci. Brygady OT zawsze porządkują przed świętami religijnymi i państwowymi, kilkaset grobów i miejsc pamięci żołnierzy AK. Na Ich grobach, nigdy nie zabraknie także światełka w kolejne rocznice śmierci.

Centralne Uroczystości obchodów 80-lecia AK

W niedzielę, 13 lutego, na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, w samo południe rozpoczęły się centralne uroczystości. „…Armia Krajowa była siłą zbudowaną na woli walki o wolną Polskę. Postawa żołnierzy AK stanowiła fundament, na którym zbudowana została dzisiejsza wolna Polska…” – podkreślił Minister ON Mariusz Błaszczak.

W trakcie obchodów, sędzia Bogusław Nizieński, Kawaler Orderu Orła Białego, a także przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy szefie UdsKiOR odczytał „Przesłanie żołnierzy Armii Krajowej do młodego pokolenia Polaków”. Następie dokument ten przekazał adresatom przesłania.

W tym ważnym dniu Szef Resortu Obrony Narodowej wręczył dowódcom 32 batalionu lekkiej piechoty z Niska (3 Podkarpacka Brygada OT) oraz 16 Dolnośląskiej Brygady OT akty nadania tradycji i symboliki wojskowej Bohaterów z AK.

Po uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego, nie zabrakło żołnierzy OT na Powązkach Wojskowych, oddających hołd na grobach Patronów brygad i Przyjaciół formacji.

Z kolei 14 lutego, w dniu 80 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, już o godzinie 08.30 złożone zostały znicze pamięci, pod pomnikiem pierwszego Komendanta Armii Krajowej, gen. Stefana Roweckiego ps. „Grot” oraz pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Wojska Obrony Terytorialnej - najmłodsza formacja polskich Sił Zbrojnych dziedziczy tradycje, dorobek, dzielność i nieustępliwość żołnierzy Armii Krajowej. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony własnej Ojczyzny. Obecnie żołnierze OT mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych.

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ma swój Sztandar
Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia,  Tradycja 
Chwała bohaterom! 82. rocznica powstania Armii Krajowej.
Stańczyk,  Dowódca WOT,  Tradycja 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk