Kurs działań rozpoznawczych w batalionie lekkiej piechoty w Komorowie

 

Od 15 do 23 stycznia w 52 batalionie lekkiej piechoty w Komorowie odbył się kurs działań rozpoznawczych, w którym udział wzięli żołnierze ochotnicy służący w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Była to już druga edycja kursu działań rozpoznawczych, który odbywał się w rejonie odpowiedzialności 52 blp, a konkretniej w powiecie Ostrów Mazowiecka. Projekt został zapoczątkowany w 2021 roku by rozwijać i doskonalić umiejętności mazowieckich terytorialsów z zakresu prowadzenia działań rozpoznawczych. Po wstępnym sprawdzeniu wiedzy oraz sprawności fizycznej żołnierze zakwalifikowani na kurs mogli przejść do szkolenia teoretycznego.

W ramach zajęć żołnierze mieli możliwość wysłuchania wykładu doświadczonego weterana, Pana Przemysława Wójtowicza - autora książki "Snajper wchodzi pierwszy". Ponadto żołnierze doskonalili swoją wiedzę z zakresu pakowania zasobnika piechoty górskiej, planowania trasy marszu, dopasowania wyposażenia do środowiska walki oraz podstawowych zagadnień taktycznych.

"W ramach szkolenia praktycznego odbyły się dwudniowe zajęcia z czarnej taktyki, czyli działań w terenie zurbanizowanym, do którego wykorzystano nieużytkowany budynek znajdujący się na terenie jednostki w Komorowie"– wyjaśnia por. Wileński Bartosz, dowódca Kursu Działań Rozpoznawczych

Podczas ponad tygodniowego szkolenia żołnierze, cztery dni spędzili na terenie Leśnictwa Orło. W ramach czterodniowego bytowania w terenie lesistym żołnierze wykonywali zadania z zakresu: zakładania bazy stałej, uzdatniania zdobytej wody, rozpalania skrytych ognisk, pozyskiwania żywności w terenie lesistym, prowadzenia zadań patrolowych w tym w warunkach nocnych, prowadzenia obserwacji, przeprowadzenia zasadzki planowej. Na zakończenie każdy uczestnik kursu musiał zaliczyć zajęcia dobowe, podczas których realizowano zagadnienia taktyczne z użyciem środków pozoracji pola walki

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Lekka piechota współdziała z rozpoznaniem
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP 
180 osób na "Trenuj z Wojskiem" w CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  CSWOT 
Styczniowe weekendy pełne szkoleń.
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Ferie z WOT 2023 - czas start
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie