Lodowe szkolenie Terytorialsów ze strażakami

 

Cienki lód i niefrasobliwość wchodzących na niego osób i zwierząt to przepis na niebezpieczną dla życia sytuację. Strażacy z PSP podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z ratownictwa lodowego z żołnierzami 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Tym razem było bezpiecznie, choć zainscenizowana sytuacja wyglądała bardzo groźnie.

Śnieg i temperatury poniżej zera to idealne warunki do szkoleń dotyczących zagrożeń pojawiających się wraz z zimową aurą. W sobotę 22 stycznia na terenie zbiornika wodnego w Cedzynie terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego prowadzone przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Uczestniczyli w nim żołnierze ze wszystkich trzech batalionów wchodzących w skład brygady. Instruktorami byli strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Terytorialsi uczyli się zasad udzielania pomocy osobom na zamarzniętych akwenach wodnych, w tym: bezpiecznych sposobów dotarcia do osób poszkodowanych, wykonania dostępu oraz ewakuacji osób, samodzielnego ratowania po załamaniu się lodu, metod zabezpieczenia i asekuracji ratowników. Szkolenie zakończył dynamiczny pokaz podjęcia osoby z przerębla w wykonaniu strażaków z JRG.W czasie zajęć wykorzystywany był sprzęt będący na wyposażeniu PSP i 10ŚBOT w tym m.in. kombinezony do pracy w wodzie, skafandry nurkowe, deski lodowe, liny oraz kamizelki ratunkowe.

„Dziś korzystając z ogromnej wiedzy i doświadczenia naszych kolegów ze straży pożarnej szkolimy żołnierzy brygady z udzielania pomocy osobom, które w przypadku załamania się tafli lodu wpadły do wody i na skutek wyziębienia organizmu potrzebują natychmiastowej fachowej pomocy” – podkreśla płk Piotr HAŁYS dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zdobyte przez strażaków podczas rzeczywistych akcji ratunkowych umiejętności i doświadczenie, którym podzielili się z żołnierzami uzupełnią i wzbogacą potencjał 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nabyte nowe umiejętności będą mogły być wykorzystane między innymi przez żołnierzy, służących na granicy polsko-białoruskiej, gdzie znaczną jej część stanowi rzeka Bug.

„Szkolenie to zorganizowaliśmy z uwagi na duże prawdopodobieństwo nieszczęśliwych zdarzeń tego typu w naszym województwie. Również szkolimy żołnierzy 10 ŚBOT, którzy rotacyjnie w modułach zadaniowych wyjeżdżają pełnić służbę na granicy Polsko-Białoruskiej, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, ale także udzielają pomocy osobom, które jej potrzebują na skutek miedzy innymi wyziębień organizmu„ – dodaje płk Piotr HAŁYS.

Strażacy z PSP wielokrotnie współpracowali z żołnierzami 10 ŚBOT podczas akcji przeciwpowodziowych, czy podczas usuwania skutków klęsk żywiołowych. Zwieńczeniem wspólnych działań jest podpisane w dniu 2 września 2021 r. porozumienie regulujące wzajemną współpracę.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przeznaczona jest do prowadzenia działań w Stałym Rejonie Odpowiedzialności - we współdziałaniu z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronności państwa – realizując zadania zabezpieczenia swobody manewru wojsk operacyjnych oraz sił sojuszniczych. Przeznaczona jest również do udziału w akcjach ewakuacji ludności cywilnej, zwalczaniu skutków katastrof, klęsk żywiołowych a także ataków terrorystycznych.

kpt. Marcin KOWAL
Oficer prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Lekka piechota współdziała z rozpoznaniem
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP 
180 osób na "Trenuj z Wojskiem" w CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  CSWOT 
Styczniowe weekendy pełne szkoleń.
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
Ferie z WOT 2023 - czas start
Szkolenia i ćwiczenia,  Powołanie