"Moja babcia służyła w AK". Dziś w całej Polsce wnuki okazują Babciom wdzięczność
21.01.2022

"Moja babcia służyła w AK". Dziś w całej Polsce wnuki okazują Babciom wdzięczność

 

Za troskę, opiekę, wspólnie spędzone chwile i przekazaną wiedzę - dziś w całej Polsce wnuki okazują Babciom wdzięczność!


Moja Babcia Lubomira z Kosińskich Ganiewska wywodziła się z historycznej rodziny. Urodziła się w 1916 r. Jej ojciec był kierownikiem szkoły (Roch Kosiński), matka nauczycielką (Aniela z Liszków). Dom Kosińskich był bardzo patriotyczny, kładziono w nim nacisk na wychowanie dzieci w duchu niepodległościowym, w umiłowaniu Polski i marszałka Piłsudskiego.

Lubomira po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuowała naukę w Gimnazjum Nr X im. Królowej Wandy w Krakowie. W tym czasie wstąpiła do Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK), biorąc udział w organizowanych akcjach i wyjazdach. Uczestniczyła w Wielkiej Rewii Kawalerii na Błoniach krakowskich w 1933 roku, defilując wraz z oddziałem PWK przed Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Po ukończeniu Gimnazjum została studentką prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety, studia przerwała wojna (Lubomira ukończyła je dopiero w 1951 roku). Podczas pobytu w czasie wojny w Łętowni koło Nowego Targu (tam jej ojciec, wyrzucony z Makowa pełnił funkcję kierownika szkoły) związała się z miejscową partyzantką. Wstąpiła 24 czerwca 1943 r. do Oddziału AK „Straceńcy Podhala” założonego przez Józefa Kowalcze ps. „Kula”. Po nim oddziałem dowodził Nell (nazwiska nie znam), a potem Mieczysław Radoń ps. „Dębowski”. W dniu następnym - 25 czerwca - odbyła się pacyfikacja Łętowni, której Lubomira była świadkiem. Groza tamtego dnia i wyjazd potem z Łętowni (ojciec Lubomiry została przeniesiony przez Niemców na emeryturę) spowodowały, że Babcia straciła kontakt z oddziałem. Jednakże mieszkając następnie w Liszkach Babcia nawiązała kontakty z miejscowym oddziałem (…).

Służba w armii jest dla mnie naturalną kontynuacją tradycji rodziny. Wiem, że Babcia byłaby zadowolona z mojej służby w WOT. Była prawdziwą patriotką!

por. dr Bartłomiej Czech-Kosiński, tak jak Babcia jest prawnikiem - adwokatem

Zespół Prasowy WOT

powiązane informacje

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ma swój Sztandar
Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia,  Tradycja 
Chwała bohaterom! 82. rocznica powstania Armii Krajowej.
Stańczyk,  Dowódca WOT,  Tradycja 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk