Mazowieccy Terytorialsi rozpoczynają ćwiczenie OSŁONA-21

 

W piątek, 5 listopada, żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczną 72 godzinne ćwiczenie, które ma być odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na wschodniej granicy.

Od 5 do 7 listopada blisko 250 żołnierzy 53 i 54 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady OT, przez 3 dni będzie ćwiczyć w gminie Sarnaki, w powiecie łosickim. Ćwiczenia obejmą zasięgiem m.in. Serpelice, Tłocznie Gazów w Hołowczycach oraz na most torowym w Fronołowie.

Podczas ćwiczeń sprawdzony zostanie system powiadamiania oraz alarmowego stawiennictwa żołnierzy, następnie żołnierze będą sprawdzeni z prowadzenia działań taktycznych tak jak: przygotowanie miejscowości do obrony, patrolowanie, ochrona infrastruktury krytycznej, rozpoznanie obrazowe z wykorzystaniem bezzałogowców, poszukiwania i izolacja grup dywersyjno – rozpoznawczych, ochrona miejscowości, rozwijanie zdolności do działań nieregularnych.

Jednym z istotnych elementów ćwiczenia jest współdziałanie z samorządami, innymi służbami (Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna) i mieszkańcami społeczności  lokalnych. Ma to na celu rozwijanie odporności i potencjału obronnego społeczności lokalnej w rejonie przygranicznym.

Podczas ćwiczeń będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki, ale tylko poza terenami zabudowanymi i w uzgodnieniu z lokalnymi samorządami.

 

Zespół prasowy WOT

powiązane informacje

Kolejni kandydaci w szeregach Podkarpackiej Brygady OT
Szkolenia i ćwiczenia 
Kurs Działań Niekonwencjonalnych nr 001 zrealizowany!
Szkolenia i ćwiczenia