103 lata Niepodległej Polski

„Odzyskanie niepodległości to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić" mówił Józef Piłsudski. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którzy odzyskali dla nas Polskę, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej oraz tych którzy kolejny raz stanęli w obronie Ojczyzny i walczyli na wielu frontach.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał dywizji Wiesław Kukuła, podczas zbiórki podkreślił, że być wolnym narodem to wyjątkowy przywilej i od nas samych zależy co z nim zrobimy. Patrząc na dynamiczne zmieniające się środowisko i sytuacje geopolityczną w dalszym ciągu najważniejszym zadaniem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkich jej obywateli.

W 103. rocznicę odrodzenia Rzeczpospolitej Polskiej generał Kukuła wyróżnił żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej z Dowództwa WOT między innymi honorową białą bronią Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Wojsk Lądowych), tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, Odznaką Honorową Wojsk Lądowych oraz Pierścieniem Honorowy i Odznaką Pamiątkową Dowództwa WOT.

„Chciałbym w tym szczególnym dniu Narodowego Święta Niepodległości, wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej, serdecznie podziękować za Wasz wkład w umacnianie niepodległości naszej Rzeczpospolitej Polskiej i budowanie Wojsk Obrony Terytorialnej” - powiedział Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. „Największym sukcesem dowódcy są sukcesy jego żołnierzy” – dodał generał Kukuła składając gratulacje wszystkim wyróżnionym.

***

Święto Niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Kolejna Wielkanoc na straży granicy RP
#SilneWsparcie,  Społeczne,  Tradycja,  Ukraina,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Jesteśmy wojskową rodziną
Społeczne,  Tradycja,  Wydarzenia 
Terytorialsi na Westerplatte oddali hołd obrońcom Ojczyzny
Kukuła,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne,  Wydarzenia