Brązowy Medal Wojska Polskiego przyznany brytyjskiemu podoficerowi
13.10.2021

Brązowy Medal Wojska Polskiego przyznany brytyjskiemu podoficerowi

 

06.10.2021 r., w siedzibie 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odbyło się wręczenie Brązowego Medalu Wojska Polskiego CSM Danielowi Tannerowi  - żołnierzowi Royal Anglian Regiment.

To już druga ceremonia wręczenia Medalu Wojska Polskiego w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Poprzednio Srebrnym Medalem Wojska Polskiego został odznaczony mjr Luke Dodington oraz chorąży James Price, obaj z Pułku Lekkiej Piechoty "The Light Dragoons". Tegorocznym odznaczonym był CSM Daniel Tanner z pododdziału "Poachers" z Royal Anglian Regiment. Brytyjczycy stacjonują w Bemowie Piskim w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce.

Medal został przyznany przez ministra obrony narodowej w uznaniu zasług za aktywne wspieranie na arenie międzynarodowej pokojowej działalności Wojska Polskiego oraz rozwój potencjału obronnego RP. CSM Daniel Tanner, dzięki swojemu doświadczeniu, a przede wszystkim chęci współpracy z żołnierzami 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wielokrotnie był pomocny i przyczynił się do profesjonalnej, pełnej zaangażowania realizacji powierzonych zadań. Brytyjski podoficer wykazał się zaangażowaniem nie tylko na płaszczyźnie szkolenia wojskowego, ale również w sferze sportowej i kulturalnej. Jednymi z najważniejszych wspólnych przedsięwzięć były: zorganizowany przez stronę brytyjską kurs rozpoznania Light Close Reconnaissance Patrolman Cadre 2021, szkolenie z taktyki użycia systemów JAVELIN oraz wspólne obchody rocznicy akcji "Burza".

W imieniu ministra obrony narodowej odznaczenie wręczył dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski.

Dzisiejsza uroczystość była podsumowaniem współpracy CSM Daniela Tannera z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz całego jego pobytu w Polsce. Jako główny podoficer żołnierzy brytyjskich bardzo zaangażował się we współpracę szkoleniową z żołnierzami 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Był nie tylko wykonawcą ustaleń poczynionych przez swojego dowódcę oraz dowódcę naszej brygady, ale także osobiście inicjował wiele różnorodnych przedsięwzięć. Daniel zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko - powiedział st. chor. sztab. Grzegorz Bączek z 1PBOT.

W uroczystości wzięli udział CSM Brandt Gibbons z BGB NATO w Polsce, reprezentant Attaché Obrony Wielkiej Brytanii w Polsce  - st. chor. sztab. Peter Jerman oraz nowy oficer łącznikowy Brytyjczyków, rozpoczynający niebawem zmianę w Polsce  - porucznik Jonathan Belk. Podczas uroczystości obecni byli również żołnierze i pracownicy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Państwem ramowym w BGB NATO w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Co kilka miesięcy odbywa się rotacja pododdziałów stacjonujących w Bemowie Piskim. Wraz z nową rotacją zmienia się charakter pododdziału oraz sprzęt, którym dysponują żołnierze.

Tekst: Anna Łukasiak

kpt. Łukasz Wilczewski
Oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Suwalscy Terytorialsi na szkoleniu z sojusznikami z NATO
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Razem silniejsi
Międzynarodowe 

Razem silniejsi

Podlascy Terytorialsi na szkoleniach z Batalionową Grupą Bojową NATO
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Victory Eagle - współdziałanie z sojusznikami
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe