Wysadzam, wysadzam, wysadzam

 

W dniach od 30 sierpnia do 10 września br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej po raz pierwszy przeprowadziło kurs podstawowy dla kandydatów na instruktorów w grupie szkoleniowej saperskiej i inżynierii wojskowej.  Szkolenie ukończyło 20 terytorialsów, którzy już niebawem wezmą udział w drugim instruktorskim module szkolenia.

”Jest to nasz pierwszy i pilotażowy kurs w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej jaki realizujemy w CSWOT. Naszym głównym zadaniem jest scentralizowanie dotychczas realizowanych w poszczególnych brygadach szkoleń oraz przygotowanie kursu, który pozwoli wykształcić przyszłe kadry instruktorskie w tych dwóch grupach szkolenia.” powiedział major Dariusz Dziennik starszy wykładowca Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie podstawowe zrealizowane zostało w dwóch modułach. Najpierw szkoleni przez 14 dni realizowali szkolenie teoretyczne e-learningowe, a następnie po przybyciu do CSWOT czekała ich praktyczna nauka dotychczas zdobytej wiedzy.

W pierwszym tygodniu szkolenia terytorialsi poznawali tajniki wysadzania, niszczenia elementów, budowania zapór terenowych oraz działania z  materiałem wybuchowym. W drugim tygodniu szkolenia wiedza kursantów ukierunkowana została na działania minerskie. W czasie tych zajęć szkoleni zapoznawani byli z budową i rodzajami min, ustawianiem pól minowych oraz zasadami ich pokonywania.

„W swojej brygadzie działam na etacie sapera, przyjeżdżając do CSWOT chciałem podnieść swoją wiedzę i umiejętności, które będę mógł wykorzystać w dalszym szkoleniu żołnierzy w mojej Brygadzie. Na uwagę zasługuje także fakt, że kadra instruktorska prowadząca zajęcia posiada bardzo bogate doświadczenie praktyczne, dzięki czemu prowadzone przez nich szkolenie jest ciekawe i interesujące.” dodał szer. Tomasz Wiązek  z 10 Świętokrzyskiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

Załączniki

powiązane informacje

WARGAMING w CS WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Innowacje,  CSWOT 

WARGAMING w CS WOT

Nowi instruktorzy strzelectwa wyborowego w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Przyszli oficerowie szkolą się w CSWOT
Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Szkolenie Obserwatorów Ognia Artylerii w CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT