Międzynarodowe spotkanie podoficerów w Białymstoku

 

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowałą międzynarodowe spotkanie podoficerów starszych. W spotkaniu uczestniczyli podoficerowie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wszystkich państw tworzących Batalionową Grupę Bojową NATO w Polsce, a także podoficerowie z 1 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych.

Uczestnikami spotkania w Białymstoku byli podoficerowie: amerykańcy, brytyjscy, chorwaccy i rumuńscy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce, 1 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych, 1 Podlaskiej Brygady OT, 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, 5 Mazowieckiej Brygady OT oraz 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Obecny był również zastępca komendanta Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu i Toruniu. Gości powitał dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Celem spotkania było zapoznanie się z rolą podoficera w armiach polskiej, amerykańskiej, brytyjskiej, rumuńskiej i chorwackiej, wymienienie wiedzy i doświadczeń oraz wyznaczenie obszarów przyszłej współpracy. Dodatkowo, przedstawiciele BGB NATO w Polsce oraz podoficerowie z 1 Dywizji Piechoty zapoznali się ze strukturą WOT, uzbrojeniem i wyposażeniem sekcji lekkiej piechoty.

To było bardzo dobre spotkanie, pełne wartościowych informacji o możliwościach i umiejętnościach żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jesteśmy zainteresowani wzmocnieniem współpracy między Batalionową Grupą Bojową a Wojskami Obrony Terytorialnej w przyszłości – powiedział CSM Brandt Gibbons z 3-161 Infantry Dark Rifles.

Z żołnierzami amerykańskimi i brytyjskimi współpracujemy od 3 lat, dzisiaj natomiast poszukiwaliśmy obszarów przyszłej współpracy z żołnierzami z Rumunii i Chorwacji. Nawiązaliśmy świetny kontakt i widzimy wiele możliwości na przyszłe wspólne przedsięwzięcia – dodał st. chor. sztab. Grzegorz Bączek z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej podoficerowie złożyli znicze pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym oraz  pomnikiem „Żołnierzom Armii Krajowej” w Białymstoku. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w Muzeum Wojska w Białymstoku, gdzie sojusznicy z NATO mogli zapoznać się z historią Sił Zbrojnych RP. 

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej od ponad 2 lat współpracuje z litewską formacją OT  - Ochotniczymi Siłami Obrony Kraju (lit. Krašto Apsaugos Savanorių Pajėgos, w skrócie KASP). Litewska formacja funkcjonuje od ponad 30 lat i ma bogate doświadczenie zarówno w organizacji, jak i działaniu. Warto podkreślić, że brygada OT z Białegostoku jest jedyną jednostką w WOT, która graniczy z krajem partnerskim.

kpt. Łukasz Wilczewski
Oficer prasowy
1 Podlaska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Przełomowy moment współpracy WOT z Gwardią Narodową USA
Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  Sprzęt i uzbrojenie,  Innowacje 
Stawiamy na współpracę
Szkolenia i ćwiczenia,  Interoperacyjność,  Kooperacja,  Międzynarodowe,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz 
"Odpal i zapomnij" - Terytorialsi strzelali z ppk. JAVELIN
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Klisz,  CSWOT,  Sprzęt i uzbrojenie