77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
03.08.2021

77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

W minioną niedzielę, 1 sierpnia 2021 obchodziliśmy 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to w całym kraju upamiętniły między innymi symboliczne syreny, które zawyły punktualnie o 17, czyli w „Godzinę W”. O bohaterach tamtych wydarzeń pamiętali także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających wybuch powstania. W Warszawie oraz w innych zakątkach kraju przy pomnikach i grobach powstańców wystawione zostały wojskowe asysty i posterunki honorowe.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku. Do walki z hitlerowcami stanęło około 50 tysięcy powstańców. Początkowo zryw miał trwać przez kilka dni, jednak ostatecznie walki trwały przez nieco ponad dwa miesiące. Zryw ten został zorganizowany przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze. Dlatego już od końca lipca Terytorialsi aktywnie włączyli się w przygotowania do 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dowódcy i żołnierze odwiedzali żyjących powstańców, porządkowali groby i pomniki w swoich rejonach odpowiedzialności.

Drugi rok z rzędu Terytorialsi zaangażowali się w akcję „Sprzątania mogił Powstańców Warszawskich” organizowaną przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki oraz Komitet Społeczny Nie Zapomnij o Nas Powstańcach Warszawskich. Przez wiele godzin 40 żołnierzy pomagało uprzątnąć blisko 700 mogił na Warszawskich Powązkach.

 

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Obchody Święta Wojska Polskiego
Tradycja 
Wyróżnieni przez Prezydenta RP za akcje "Obiady dla bohaterów"
Tradycja,  Zarządzanie Kryzysowe