77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
03.08.2021

77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

W minioną niedzielę, 1 sierpnia 2021 obchodziliśmy 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to w całym kraju upamiętniły między innymi symboliczne syreny, które zawyły punktualnie o 17, czyli w „Godzinę W”. O bohaterach tamtych wydarzeń pamiętali także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających wybuch powstania. W Warszawie oraz w innych zakątkach kraju przy pomnikach i grobach powstańców wystawione zostały wojskowe asysty i posterunki honorowe.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku. Do walki z hitlerowcami stanęło około 50 tysięcy powstańców. Początkowo zryw miał trwać przez kilka dni, jednak ostatecznie walki trwały przez nieco ponad dwa miesiące. Zryw ten został zorganizowany przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze. Dlatego już od końca lipca Terytorialsi aktywnie włączyli się w przygotowania do 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dowódcy i żołnierze odwiedzali żyjących powstańców, porządkowali groby i pomniki w swoich rejonach odpowiedzialności.

Drugi rok z rzędu Terytorialsi zaangażowali się w akcję „Sprzątania mogił Powstańców Warszawskich” organizowaną przez Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Mazowiecki oraz Komitet Społeczny Nie Zapomnij o Nas Powstańcach Warszawskich. Przez wiele godzin 40 żołnierzy pomagało uprzątnąć blisko 700 mogił na Warszawskich Powązkach.

 

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Batalion WOT w Opolu
Kukuła,  Kadrowe,  Tradycja,  Lokalne,  Wydarzenia 
Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Wyróżnienia,  HDK,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne 
III rajd motocyklowy weteranów z udziałem 3. PBOT
Kapelani,  Społeczne,  Tradycja