Podlascy terytorialsi na ćwiczeniu DRAGON-21

 

Zakończył się pierwszy etap ćwiczenia DRAGON-21, czyli część praktyczna z udziałem wojsk. Brali w nim udział żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ćwiczenie taktyczne z wojskami zaangażowanych było ponad 9000 żołnierzy, w tym 150 z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zdecydowana większość z nich to ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. Warto podkreślić, że siły 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wydzielone do ćwiczenia podlegały pod dowódców wojsk operacyjnych działających na terenie województwa.

Do głównych zadań terytorialsów należało współdziałanie z wojskami operacyjnymi (przede wszystkim z 18 Dywizją Zmechanizowaną oraz 16 Dywizją Zmechanizowaną) oraz układem pozamilitarnym (Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, policją, samorządami oraz Urzędem ds. Cudzoziemców).

W ramach ćwiczenia DRAGON-21 żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizowali m.in.:

  • zabezpieczenie kluczowych linii komunikacyjnych oraz obiektów infrastruktury drogowej,
  • ubezpieczenie dróg marszu wojsk operacyjnych.
  • ochronę zewnętrzną rejonu rozwinięcia stanowiska dowodzenia dywizji,
  • prowadzenie patroli w stałych rejonach odpowiedzialności - pieszych oraz z wykorzystaniem pojazdów (m.in. quadów),
  • budowę i zabezpieczenie tymczasowego obozu dla uchodźców,

Epizody odbywały się poza obiektami wojskowymi, w realnym środowisku walki. Terytorialsi wykorzystywali etatowe uzbrojenie i wyposażenie pododdziałów lekkiej piechoty, w tym: karabinki GROT, karabiny wyborowe BOR, karabiny maszynowe UKM, granatniki RPG, granatniki automatyczne Mk-19 oraz sprzęt optoelektroniczny. Wsparciem działań prowadzonych na lądzie były Bezzałogowe Statki Powietrzne FlyEye, których operatorzy wykonywali zadania rozpoznawcze na rzecz ćwiczących pododdziałów. Terytorialsi wykorzystywali także sprzęt do działań przeciwkryzysowych, w tym maszty oświetleniowe i agregaty prądotwórcze.

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą uczestniczyć także w kolejnym etapie DRAGONA-21, czyli ćwiczeniu dowódczo-sztabowym, który zakończy się 18 czerwca.

DRAGON-21 jest jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP i jednym z kluczowych ćwiczeń na wschodniej flance NATO. DRAGON to ćwiczenie o charakterze defensywnym, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Ramię w ramię wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych zdobywają tutaj doświadczenie współdziałania i uzupełniania się na polu walki. 

kpt. Łukasz WILCZEWSKI
Oficer Prasowy
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

Załączniki

powiązane informacje

Team Leader Academy – kurs przywództwa
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Szkoleniowy weekend Warmińsko - Mazurskich terytorialsów
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia 
Zakończył się pilotażowy program "GPR K9 WOT"
K9 WOT,  Szkolenia i ćwiczenia