SERE: tak szkolą się zachodniopomorscy terytorialsi

 

Survival, Evasion, Resistance, Extraction  - czyli: przetrwanie , unikanie, opór oraz odzyskiwanie. 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie we współpracy z żołnierzami z 12 Brygady Zmechanizowanej prowadzi takie intensywne szkolenia.

SERE to skrót coraz popularniejszy w Wojsku Polskim. Szkolenia tego typu prowadzone są już nie tylko przez wojska specjalne, albo szerzej wojska operacyjne – prowadzą  je również Wojska Obrony Terytorialnej.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Szczecinie współpracując z 12 Brygadą Zmechanizowaną prowadzi intensywne szkolenia  SERE na kilku poziomach. Poziom SERE A to szkolenie częściowo teoretyczne polegające na zapoznaniu kursanta z podstawowymi elementami technik oraz procedur służących przetrwaniu w nieprzyjaznym środowisku. Absolwenci takiego kursu mogą przystąpić do kursu na poziomie B – czyli praktycznego szkolenia w terenie.

- Współpraca 14. ZBOT z 12.BZ w zakresie organizacji i prowadzenia kursów SERE na poziomie B trwa od września 2020 r. na podstawie porozumienia pomiędzy dowódcami brygad – mówi mjr. Michał Wilczyński, szef sztabu 141 batalionu lekkiej piechoty z Choszczna.

Szkolenie trwa 5 dni i realizowane jest z częstotliwością średnio 2 kursów w miesiącu. - Zadania stawiane przed kursantami wynikają bezpośrednio z doktryny użycia WOT i polegają na doskonaleniu umiejętności prowadzenia działań kontr dywersyjnych poprzez patrolowanie piesze i na pojazdach, czytania śladów, organizacja posterunków obserwacyjnych i podsłuchów, a także realizacja bojowych akcji poszukiwawczo – ratowniczych CSAR, tj organizacja kontaktów osobowych, skrytek z zaopatrzeniem oraz działaniem jako siły odzyskujące. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane są w warunkach dziennych i nocnych.  Szkolenie realizowane jest we współpracy z grupą pościgową wystawaną przez 12 Brygadę Zmechanizowaną – mówi mjr Wilczyński. Bardzo ważnym, może nawet najważniejszym aspektem tego rodzaju szkoleń jest ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji przez instruktorów batalionu z Choszczna pod okiem doświadczonych instruktorów z 12 BZ oraz innych jednostek prowadzących zajęcia, w tym również żołnierzy Wojsk Specjalnych.

W  14 ZBOT jest już ok. 40 żołnierzy przeszkolonych na poziomie B, a pierwszy „terytorials”  z czternastki w maju 2021 r. ukończył kurs na poziomie C organizowany przez  Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Jak podkreśla mjr Wilczyński,  14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej intensywnie pracuje nad uzyskaniem zdolności do samodzielnego prowadzenia kursów na poziomie B.

Marcin GÓRKKA
Rzecznik prasowy 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Team Leader Academy – kurs przywództwa
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Szkoleniowy weekend Warmińsko - Mazurskich terytorialsów
wodne,  Szkolenia i ćwiczenia 
Zakończył się pilotażowy program "GPR K9 WOT"
K9 WOT,  Szkolenia i ćwiczenia