Ruszył II Rajd Motocyklowy Weteranów w Podkarpackiej Brygadzie OT

 

Wczoraj żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wyruszyli na trzydniowy Rajd Motocyklowy Weteranów. Odwiedzą groby poległych kolegów na Podkarpaciu.

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli II Rajd Motocyklowy Weteranów na Podkarpaciu. Dziś rano, z terenu 31 Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa wyruszyło ponad 20 żołnierzy – motocyklistów, którzy odwiedzą groby swoich kolegów i zapalą na nich znicze, aby oddać hołd poległym poza granicami kraju. Uczestnikom rajdu duchowe wsparcie zabezpiecz ks. ppor. Jerzy Skimina – kapelan 32. Batalionu Lekkiej Piechoty z Niska.

Terytorialsi biorą udział w tym przedsięwzięciu po raz drugi, a szefem i głównym koordynatorem zespołu jest por. Tomasz Magdoń. 2. Rajd Weterana dla żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych  na Podkarpaciu potrwa do 20 maja. Motocykliści pokonają blisko 700 km po trasie: Rzeszów – Mielec – Dębica – Malinówka – Polańczyk – Sanok – Przemyśl – Jarosław – Cieszanów – Radawa – Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Łańcut – Rzeszów. W szeregach 3. PBOT służy kilkunastu weteranów i uczestników misji zagranicznych.

Podczas inauguracji rajdu płk Dariusz Słota, uczestnik wielu misji poza granicami kraju, obecny dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powiedział – Cieszę się z tej inicjatywy, że w ten sposób podkreślamy pamięć żołnierzy, którzy służąc Polsce ponieśli najwyższą cenę. Decyzja o wzięciu udziału w misji i służbie poza granicami kraju, dla wzmocnienia bezpieczeństwa na świecie nigdy nie jest dla żołnierza łatwą decyzją. Sam wiem to doskonale. Jednak poczucie zobowiązania wobec Polski i służby w utrzymaniu pokoju, a tym samym także bezpieczeństwa naszych najbliższych i rodaków to motywacja, która pcha nas w niebezpieczne rejony z dala od domu. Tą decyzją oraz swoją postawą tworzymy pozytywny wizerunek Polski, działając na misjach pokojowych i stabilizacyjnych w Afganistanie, Kosowie czy Iraku.

***

W jednostkach wojskowych na terenie całej Polski II Rajd Motocyklowy Weteranów rozpoczął się 2 maja a zakończy 29 maja podczas obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W całej Polsce na II Motocyklowy Rajd Weteranów zgłosiło się ponad 1300 żołnierzy i pracowników ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W maju odwiedzają oni groby poległych żołnierzy znajdujące się niedaleko jednostek, w których służą, aby w ten sposób uczcić pamięć o kolegach, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyźnie.

 

kpt. Witold SURA
Oficer prasowy 3. Podkarpackiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Wyróżnienia,  HDK,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne 
III rajd motocyklowy weteranów z udziałem 3. PBOT
Kapelani,  Społeczne,  Tradycja 
103 lata Niepodległej Polski
Społeczne,  Tradycja