Spadłeś? Nie martw się! Znajdziemy Cię i uratujemy.

 

Centrum Szkolenia WOT przeprowadziło pilotażowy kurs specjalistyczny dla żołnierzy delegowanych do Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych. Było to pierwsze tego typu szkolenie prowadzone przez toruńskie centrum szkolenia. Do tej pory szkolenia tych zespołów odbywały się w brygadach OT.

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze (NZPR) to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego. W siłach zbrojnych są one wydzielane tylko przez brygady obrony terytorialnej. System taki został wprowadzony w 2018 roku. Wcześniej zadania takie realizowały grupy naziemnego poszukiwania wydzielane z wojsk operacyjnych. Za wprowadzonymi zmianami, czyli przeniesieniem zadań poszukiwawczo – ratowniczych w domenie lądowej na Wojska Obrony Terytorialnej, przemawiał aspekt terytorialności, równomiernego pokrycia terenu Polski przez pododdziały WOT i lokalny charakter formacji. NZPR-y są oczywiście włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search And Rescue – poszukiwanie i ratownictwo lotnicze). 

Celem kursu było specjalistyczne przygotowanie żołnierzy WOT do realizacji zadań w ramach wsparcia działań służby ASAR, rozwijanie umiejętności realizacji poszukiwań terenowych przy wykorzystaniu różnych metod i sprzętu, współdziałanie z jednostkami ratownictwa, organizacjami pożytku publicznego, Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym oraz Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Żołnierze przeszli także szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym.

NZPR-y przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Wydzielane z WOT Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze realizują zadania w stałych rejonach odpowiedzialności Brygad Obrony Terytorialnej (dla każdej brygady jest to teren województwa). W razie potrzeby NZPR-y są aktywowane, kierowane w rejon wypadku/katastrofy lotniczej lub masowej oraz koordynowane przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (RCC – Rescue Coordination Centre), usytuowany w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Głównym celem wspólnych działań jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Zespoły wydzielane z WOT są w 2-godzinnym systemie gotowości do działania.

Rozwój zdolności w zakresie zarządzania kryzysowego stanowi jeden z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 28 tys. żołnierzy. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych ten potencjał jest efektywnie wykorzystywany, a terytorialny charakter formacji jest jej olbrzymim atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań.

płk Marek PIETRZAK
Rzecznik Prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Nowi instruktorzy strzelectwa wyborowego w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Przyszli oficerowie szkolą się w CSWOT
Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Szkolenie Obserwatorów Ognia Artylerii w CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT