Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Tradycja
PolecanePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Polecane
Pamięć dla przyszłości – 31 rocznica utworzenia Światowego Związku Żołnierzy AK
Przez lata komunizmu w Polsce, nie można było mówić o walce żołnierzy AK i Niezłomnych, ani upamiętniać Ich czynów. Byli opuszczeni i pozostawieni sami sobie. Dług wobec Nich, spłacają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wypełniamy to zobowiązanie czynem, pomagamy żołnierzom ze ŚZŻAK i Ich rodzinom w szczepieniach, wsparliśmy już 45 osób.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŹAK) powołano podczas pierwszego Walnego Zjazdu 14-15 marca 1990 r., z połączenia Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji kombatanckich na obczyźnie. Związek ma charakter testamentu żołnierzy Armii Krajowej, a ramy jego działalności określone są tak, by nigdy nie doszło do zaprzepaszczenia dorobku i dobrego imienia AK.
Głównym celem organizacji jest obrona godności imienia i pamięci żołnierzy Armii Krajowej, a przede wszystkim kontynuacja etosu AK, kultywowanie pamięci o Polskim Państwie Podziemnym (PPP), utrwalanie historii, przekazywanie młodym pokoleniom prawdy o obu okupantach, powojennym losie Polski, bohaterstwie i niezłomnej postawie jej obrońców, opieka nad kombatantami oraz opieka nad miejscami pamięci. Przypominając o przeszłości, członkowie ŚZŹAK przekazują młodszemu pokoleniu znaczenie wartości rycerskich: honoru, odwagi, prawości i służby Ojczyźnie, tak w czasie pokoju jak i zagrożenia.
Polska tradycja walki konspiracyjnej jest długa, związana z utratą podmiotowości politycznej u schyłku XVIII wieku. Pierwowzorem PPP była organizacja państwa podczas powstania styczniowego (1863–1864). Nadzwyczajne okoliczności związane z wybuchem II wojny światowej i podwójna okupacja terytorium Polski, wpłynęły na kształt i charakter instytucji prawnopaństwowych w latach 1939–1945.
Wielu z tych, którzy zrobili tak wiele dla młodszych pokoleń, oddało życie, zdrowie, młode lata za to by nasza Ojczyzna była wolna i niepodległa. Wielu z nich nie dosyć, że przez wiele lat walczyło z Niemcami, to po zakończeniu II wojny światowej było przez władzę ludową PRL, narzuconą przez Związek Sowiecki, więzionych, skazywanych na śmierć, prześladowanych, inwigilowanych, maltretowanych za to, że chcieli innej Polski. Polski takiej, o jaką walczyli i o jakiej marzyli.
Przez wiele lat nie można było mówić ani upamiętniać ich czynów. Dlatego ważne jest aby teraz młodsze pokolenia spłacały dług wdzięczności pamiętając oraz przypominając o bohaterach i wydarzeniach tamtych czasów.
Dług ten spłacają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – piąty, najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. 6 marca 2018 roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej podpisali „Porozumienie o współpracy”, którego celem jest pogłębianie więzi oraz wzmacnianie solidarności żołnierskiej pomiędzy żołnierzami Armii Krajowej i Wojsk Obrony Terytorialnej, ochrona czci, godności i honoru żołnierza polskiego, upowszechnianie tradycji i historii oręża polskiego, a w szczególności Armii Krajowej, kształtowanie patriotycznych i proobronnych postaw młodzieży.
W kolejnym roku, ówczesny Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski, podczas drugich centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej 27 września 2019 roku, na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie przekazał żołnierzom WOT „Testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego”.
Warto podkreślić, że data święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przekazania Testamentu nie jest przypadkowa. W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski. – „Dała ona początek jedynemu w historii świata powszechnemu i państwowemu ruchowi oporu, który przybrał formę od 1944 roku określaną jako Polskie Państwo Podziemne. Jego siłą byli Polacy, którzy czynnie zaangażowali się w walkę z okupantem. To dzięki nim możemy dziś z dumą i podniesionym czołem opowiadać o naszej historii” – mówił podczas obchodów w 2019 roku dowódca WOT – gen. dyw. Wiesław Kukuła.
Służba Zwycięstwu Polski to poprzedniczka Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą terytorialsi. Trzonem WOT, podobnie jak AK, są żołnierze-obywatele. Formacja budowana jest na wartościach, o które walczyli żołnierze ruchu oporu. Hołd żołnierzy WOT dla nich to nie tylko szacunek dla żyjących, troska o mogiły i pamięć o poległych, ale przede wszystkim dokończenie misji budowy nowoczesnego rodzaju sił zbrojnych, gotowego wspierać swoich rodaków w sytuacji kryzysowej, gotowego by ramię w ramię z żołnierzami innych rodzajów sił zbrojnych stanąć do zwycięskiej walki w obronie Polski.
Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj wojsk w Siłach Zbrojnych RP ze swoimi zadaniami i celami, realizują się w obrębie dwóch misji. Pierwsza z nich zakłada, że dążeniem Sił Zbrojnych jest gwarancja obronna i przeciwstawienia się wobec agresji zbrojnej. Misja druga dotyczy wspierania przez Siły Zbrojne RP pomoc społeczeństwu. Biorąc pod uwagę obszary, w obrębie których działają Wojska OT, a które wynikają z misji SZ RP, zadanie główne WOT uściślić i zdefiniować można, jako obronę i ochronę społeczności lokalnych. Na kanwie zadania wykrystalizowało się motto WOT, w brzmieniu: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.
Formacja składa się z szesnastu brygad, którym patronują bohaterowie wolności, jak gen. bryg. Władysław Liniarski „Mścisław”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, płk Łukasz Ciepliński „Pług”. Niezłomni żołnierze, bezgranicznie oddani Polsce. W formacji służbę pełni ponad 27 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 23 tys. ochotników oraz ponad 3,5 tys. żołnierzy zawodowych. Na koniec roku 2020 aż 16% żołnierzy WOT stanowiły kobiety.
Jesteśmy dumni, że Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest kontynuatorem chlubnych tradycji!
Zespół Prasowy DWOT
Maria Kołtunowska
szer. Iwona Jędruszczuk (2 LBOT)