Pamięć dla przyszłości – 31 rocznica utworzenia Światowego Związku Żołnierzy AK

 

Przez lata komunizmu w Polsce, nie można było mówić o walce żołnierzy AK i Niezłomnych, ani upamiętniać Ich czynów. Byli opuszczeni i pozostawieni sami sobie. Dług wobec Nich, spłacają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wypełniamy to zobowiązanie czynem, pomagamy żołnierzom ze ŚZŻAK i Ich rodzinom w szczepieniach, wsparliśmy już 45 osób.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŹAK) powołano podczas pierwszego Walnego Zjazdu 14-15 marca 1990 r., z połączenia Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji kombatanckich na obczyźnie. Związek ma charakter testamentu żołnierzy Armii Krajowej, a ramy jego działalności określone są tak, by nigdy nie doszło do zaprzepaszczenia dorobku i dobrego imienia AK.

Głównym celem organizacji jest obrona godności imienia i pamięci żołnierzy Armii Krajowej, a przede wszystkim kontynuacja etosu AK, kultywowanie pamięci o Polskim Państwie Podziemnym (PPP), utrwalanie historii, przekazywanie młodym pokoleniom prawdy o obu okupantach, powojennym losie Polski, bohaterstwie i niezłomnej postawie jej obrońców, opieka nad kombatantami oraz opieka nad miejscami pamięci. Przypominając o przeszłości, członkowie ŚZŹAK przekazują młodszemu pokoleniu znaczenie wartości rycerskich: honoru, odwagi, prawości i służby Ojczyźnie, tak w czasie pokoju jak i zagrożenia.

Polska tradycja walki konspiracyjnej jest długa, związana z utratą podmiotowości politycznej u schyłku XVIII wieku. Pierwowzorem PPP była organizacja państwa podczas powstania styczniowego (1863–1864). Nadzwyczajne okoliczności związane z wybuchem II wojny światowej i podwójna okupacja terytorium Polski, wpłynęły na kształt i charakter instytucji prawnopaństwowych w latach 1939–1945.

Wielu z tych, którzy zrobili tak wiele dla młodszych pokoleń, oddało życie, zdrowie, młode lata za to by nasza Ojczyzna była wolna i niepodległa. Wielu z nich nie dosyć, że przez wiele lat walczyło z Niemcami, to po zakończeniu II wojny światowej było przez władzę ludową PRL, narzuconą przez Związek Sowiecki, więzionych, skazywanych na śmierć, prześladowanych, inwigilowanych, maltretowanych za to, że chcieli innej Polski. Polski takiej, o jaką walczyli i o jakiej marzyli.

Przez wiele lat nie można było mówić ani upamiętniać ich czynów. Dlatego ważne jest aby teraz młodsze pokolenia spłacały dług wdzięczności pamiętając oraz przypominając o bohaterach i wydarzeniach tamtych czasów.  

Dług ten spłacają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – piąty, najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. 6 marca 2018 roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej podpisali „Porozumienie o współpracy”, którego celem jest pogłębianie więzi oraz wzmacnianie solidarności żołnierskiej pomiędzy żołnierzami Armii Krajowej i Wojsk Obrony Terytorialnej, ochrona czci, godności i honoru żołnierza polskiego, upowszechnianie tradycji i historii oręża polskiego, a w szczególności Armii Krajowej, kształtowanie patriotycznych i proobronnych postaw młodzieży.

W kolejnym roku, ówczesny Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Leszek Żukowski, podczas drugich centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej 27 września 2019 roku, na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie przekazał żołnierzom WOT „Testament żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego”.

Warto podkreślić, że data święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przekazania Testamentu nie jest przypadkowa. W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski. – „Dała ona początek jedynemu w historii świata powszechnemu i państwowemu ruchowi oporu, który przybrał formę od 1944 roku określaną jako Polskie Państwo Podziemne. Jego siłą byli Polacy, którzy czynnie zaangażowali się w walkę z okupantem. To dzięki nim możemy dziś z dumą i podniesionym czołem opowiadać o naszej historii” – mówił podczas obchodów w 2019 roku dowódca WOT – gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Służba Zwycięstwu Polski to poprzedniczka Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą terytorialsi. Trzonem WOT, podobnie jak AK, są żołnierze-obywatele. Formacja budowana jest na wartościach, o które walczyli żołnierze ruchu oporu. Hołd żołnierzy WOT dla nich to nie tylko szacunek dla żyjących, troska o mogiły i pamięć o poległych, ale przede wszystkim dokończenie misji budowy nowoczesnego rodzaju sił zbrojnych, gotowego wspierać swoich rodaków w sytuacji kryzysowej, gotowego by ramię w ramię z żołnierzami innych rodzajów sił zbrojnych stanąć do zwycięskiej walki w obronie Polski.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj wojsk w Siłach Zbrojnych RP ze swoimi zadaniami i celami, realizują się w obrębie dwóch misji. Pierwsza z nich zakłada, że dążeniem Sił Zbrojnych jest gwarancja obronna i przeciwstawienia się wobec agresji zbrojnej. Misja druga dotyczy wspierania przez Siły Zbrojne RP pomoc społeczeństwu. Biorąc pod uwagę obszary, w obrębie których działają Wojska OT, a które wynikają z misji SZ RP, zadanie główne WOT uściślić i zdefiniować można, jako obronę i ochronę społeczności lokalnych. Na kanwie zadania wykrystalizowało się motto WOT, w brzmieniu: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Formacja składa się z szesnastu brygad,  którym patronują bohaterowie wolności, jak gen. bryg. Władysław Liniarski „Mścisław”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, płk Łukasz Ciepliński „Pług”. Niezłomni żołnierze, bezgranicznie oddani Polsce. W formacji służbę pełni ponad 27 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 23 tys. ochotników oraz ponad 3,5 tys. żołnierzy zawodowych. Na koniec roku 2020 aż 16% żołnierzy WOT stanowiły kobiety.

Jesteśmy dumni, że Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest kontynuatorem chlubnych tradycji!

 

Zespół Prasowy DWOT
Maria Kołtunowska
szer. Iwona Jędruszczuk (2 LBOT)

Załączniki

powiązane informacje

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ma swój Sztandar
Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia,  Tradycja 
Chwała bohaterom! 82. rocznica powstania Armii Krajowej.
Stańczyk,  Dowódca WOT,  Tradycja