1 marca - być zwyciężonym a nie ulec, oto jest zwycięstwo

 

„Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany” (20.01.1951 r., gryps z więzienia płk. Cieplińskiego).   

W 70 rocznicę męczeńskiej śmierci w mokotowskiej katowni, chcąc uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych, przedstawiamy na YouTube Wojska Obrony Terytorialnej, premierę kolejnego odcinka cyklu Dowództwa WOT „W godzinę próby”, życie i śmierć Niezłomnego -  płk. Cieplińskiego z przejmującym oryginalnym zapisem dźwięku z Jego procesu.

1 marca to 70. rocznica mordu sądowego z 1951 r. W dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie zamordowani zostali członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z dowódcą płk. Łukaszem Cieplińskim ps. „Pług” na czele. Na wieczną wartę odeszli razem z Nim – płk Mieczysław Kawalec, mjr Józef Batory, ppłk Adam Lazarowicz, mjr Franciszek Błażej, kpt. Karol Chmiel oraz mjr Józef Rzepka. 10 lat temu Sejm Rzeczpospolitej Polskiej poprzez ustawę, której inicjatorami byli śp. Prezydent Lech Kaczyński i śp. Prezes IPN Janusz Kurtyka, wprowadził do kalendarza świąt państwowych Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy „walcząc o urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Święto jest „wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy (…) to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało nadal bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób, z czego 20 tysięcy walczyło w oddziałach partyzanckich, zaś kolejnych kilkaset tysięcy wspomagało ich zapewniając aprowizację, schronienie i łączność.

Żołnierze Niezłomni tworzyli powojenną konspirację kontynuującą od 1945 r. dzieło Armii Krajowej, walcząc z sowiecką władzą narzuconą Polsce. Konspiracja ta była najliczniejszą formą zorganizowanego ruchu oporu społeczeństwa polskiego wobec nowego okupanta. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się zamiennie jako „żołnierzy drugiej konspiracji”, „Żołnierzy Niezłomnych” lub „Żołnierzy Wyklętych”.  

Tę spuściznę dumnie przejęliśmy - Cześć Ich Pamięci!

Jedenaścioro wspaniałych patriotów, Wyklętych, Niezłomnych Bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy nigdy nie pogodzili się z ustanowionym w Polsce po II wojnie światowej porządkiem jest Patronami Brygad OT:

  • Podlaska Brygada OT - gen. bryg. Władysław Liniarski „Mścisław"
  • Lubelska Brygada OT mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”
  • Podlaska Brygada OT płk Łukasz Ciepliński „Pług”
  • Warmińsko – Mazurska Brygada OT – ppłk Gracjan Klaudiusz Fróg „Szczerbiec”
  • Mazowiecka Brygada OT - ppor. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”
  • Mazowiecka Brygada OT - rtm. Witold Pilecki „Witold”, Druh”
  • Pomorska Brygada OT - kpt. mar. Adam Dedio „Marynarz”
  • Kujawsko – Pomorska Brygada OT Elżbieta Zawacka „Zo"
  • Łódzka Brygada OT - gen. bryg. Stanisław Sojczyński „Warszyc”

14 Zachodnio-Pomorskiej Brygady OT – ppłk Stanisław Sędziak ps. Warta
16 Dolnośląskiej Brygady OT – mjr Ludwik Marszałek ps. Zbroja

 

Autor notatki: Maria Kołtunowska
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

powiązane informacje

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ma swój Sztandar
Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia,  Tradycja 
Chwała bohaterom! 82. rocznica powstania Armii Krajowej.
Stańczyk,  Dowódca WOT,  Tradycja 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT 
Życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk