Hołd żołnierzom, którzy oddali życie podczas pełnienia służby poza granicami kraju
21.12.2020

Hołd żołnierzom, którzy oddali życie podczas pełnienia służby poza granicami kraju

 

21 grudnia, przypada Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa.  Święto ustanowiono w 2015 r. W tym dniu przypada rocznica śmierci pięciu polskich żołnierzy służących na misji w Afganistanie. Tego dnia w 2011 roku w wybuchu miny-pułapki zginęło w 5 żołnierzy. Dzień ten ma przypominać o tych, którzy oddali życie na służbie. Ma to być dzień refleksji nad najwyższą ofiarą – ofiarą z życia, jaką czasem składają żołnierze, przelewając krew na krańcach świata.

21 grudnia dla rodzin nie jest tylko symbolem. To wspomnienie bolesnej straty i pustki, której nie da się wypełnić. Dlatego to takie ważne, abyśmy o nich pamiętali, zwłaszcza że dla rodzin poległych to trudny czas. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W tle kolęd i napływających radosnych życzeń, w dzień wigilijny rodziny poległych zasiadają przy stołach, gdzie już na zawsze pozostanie puste miejsce. Oddajmy hołd kolegom-żołnierzom, którzy oddali życie podczas pełnienia służby poza granicami kraju

Misje stojące przed Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej określa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument ten definiuje trzy rodzaje misji.

Pierwsza z nich zakłada, że dążeniem Sił Zbrojnych jest gwarancja obronna i przeciwstawienia się wobec agresji zbrojnej. Misja druga dotyczy wspierania przez Siły Zbrojne RP bezpieczeństwa wewnętrznego, a także pomoc społeczeństwu. Misja trzecia zobowiązuje Siły Zbrojne do współdziałania internacjonalnego w zakresie utrzymania ładu na arenie międzynarodowej oraz udziału w międzynarodowych operacjach reagowania kryzysowego i udziału akcjach humanitarnych. Ten rodzaj zobowiązania dotyczy przede wszystkim utrzymania sił i zdolności, tak aby były w stanie uczestniczyć w operacjach pokojowych i skutecznie reagować w sytuacjach kryzysowych sterowanych przez NATO, UE, ONZ, jak również w operacjach które wynikają z porozumień międzynarodowych, czy też w działaniach filantropijnych wespół z organizacjami międzynarodowymi, rządowymi i innymi.

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj wojsk w Siłach Zbrojnych RP ze swoimi zadaniami i celami, realizują się w obrębie dwóch pierwszych misji Sił Zbrojnych RP. Na obecnym etapie rozwoju, działania poza granicami kraju nie są realizowane przez  wojska OT.

Rzeczpospolita Polska była niezwykle aktywnym członkiem operacji i misji pokojowych. Od 1953 roku, żołnierze Wojska Polskiego uczestniczą w misjach. Udział Sił Zbrojnych RP w misjach poza granicami państwa to istotny instrument polityki zagranicznej i potwierdzenie odpowiedzialności Polski za kształtowanie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

powiązane informacje

Życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk 
Dowódca Terytorialsów ze świąteczną wizytą na granicy
Siły Zbrojne RP,  Granica,  Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk 
Gala Sportu 2023 - podsumowanie sportowych zmagań Terytorialsów
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia,  Stańczyk,  Dowódca WOT,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca 
Kolejni oficerowie złożyli ślubowanie i dołączyli do WOT
Promocja oficerska,  Społeczne,  Zaciąg