Podwyższenie alertu gotowości do działań kryzysowych WOT
14.10.2020

Podwyższenie alertu gotowości do działań kryzysowych WOT

 

Na skutek ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad Obrony Terytorialnej. Ciągłe opady deszczu na południu kraju spowodowały, że poziom wody w części rzek przekroczył już stany ostrzegawcze. Synoptycy prognozują dalsze opady.

W związku z powyższym żołnierze z brygad: śląskiej, małopolskiej, świętokrzyskiej oraz lubelskiej w ciągu najbliższych 24 godzin mogą spodziewać się powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Ponadto, żołnierze z pododdziałów logistycznych oraz obsługi pomp, agregatów prądotwórczych i agregatów oświetleniowych z wymienionych wyżej brygad oraz dodatkowo z południowego Mazowsza i Podkarpacia, mogą spodziewać się powołania w trybie natychmiastowego stawiennictwa w ciągu najbliższych 12 godzin.

Siły te będą utrzymywane w gotowości do wsparcia Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb i instytucji na wniosek wojewody.

Żołnierze brygad OT objętych alertem!

  • Skorygujcie swoje plany, powiadomcie pracodawców, sprawdźcie środki łączności, przejrzyjcie wyposażenie.
  • Poprzez Portal Informacyjny WOT ślijcie meldunki sytuacyjne (SITREP) z oceną sytuacji jeśli kataklizm dotknie rejonu, w którym zamieszkujecie!

Uwaga! Podobnie jak w poprzednich tego typu sytuacjach, ze stawiennictwa zwolnieni są druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby bezpośrednio dotknięte skutkami kryzysu.

 

 

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT