Kształcą młode pokolenia i służą ojczyźnie
14.10.2020

Kształcą młode pokolenia i służą ojczyźnie

 

Nauczyciele, którzy zdecydowali się łączyć pracę zawodową ze służbą wojskową to dla mnie absolutnie wyjątkowe osoby. Imponują mi głęboką identyfikacją z misją nauczyciela, który nie tylko uczy ale i wychowuje młode pokolenie. - tak o nauczycielach służących w Wojskach Obrony Terytorialnej z okazji ich święta powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła.

W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni obecnie służbę 540 nauczycieli, w tym 74 nauczycieli akademickich i 222 nauczycieli młodzieży w szkołach średnich. WOT oferuje nauczycielom możliwość rozwoju, zdobywania nowych kwalifikacji i umiejętności. Z drugiej strony korzysta z ich zalet, jakimi niewątpliwie są odpowiedzialność, cierpliwość i sztuki przekazywania wiedzy.

Praca nauczyciela to nie tylko zawód, ale również misja. Choć płaszczyzny działania nauczyciela i żołnierza są różne, to motywacja do wykonywania codziennych zadań w obu przypadkach płynie prosto z serca.

Bardzo wielu uczniów za przykładem swoich charyzmatycznych nauczycieli zakłada mundur. To nasi najlepsi rekruterzy ale również świetni przywódcy dlatego motywuję wielu z nich do ukończenia kursu oficerskiego. Służba nauczyciela odciska bardzo pozytywne piętno na funkcjonowaniu formacji i jest źródłem wielu pozytywnych zmian np. w metodyce szkolenia czy też rozwijaniu przywództwa.” – podkreśla Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Nauczyciele zgodnie wskazują, że w swojej pracy zawodowej wykorzystują umiejętności i wiedzę pozyskane dzięki WOT. Służba nie ogranicza ich zawodowo, a jedynie rozwija. WOT dał mi możliwość służby w wojsku i jednocześnie realizowania się w pracy pedagoga w szkole.

Dowództwo WOT z myślą o uczniach, ale też i o nauczycielach uruchomiło we wszystkich brygadach OT programy Ferie i Wakacje z WOT. Zainteresowanie tymi terminami szkoleń świadczy o konieczności powtarzania akcji i jej zasadności.

Jak co roku 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej nazywany powszechnie Dniem Nauczyciela. Dzień ten jest świętem wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji, wszystkim nauczycielom życzymy siły, niezłomności i mądrości w kształceniu młodych pokoleń, a nauczycielom służącym w WOT żołnierskiego szczęścia!

 

płk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy WOT