Terytorialsi po raz trzeci w finale konkursu „Wawa Bohaterom”

 

W tegorocznym finale konkursu „Wawa Bohaterom” jedna z trzech głównych statuetek oraz tytuł „Wawa Bohatera 2020” został przyznany 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Specjalne wyróżnienie odebrał też oficer tej brygady ppor. Anna Szczepańska.

W sobotę 3 października br. w Pałacyku Myślewickim w Łazienkach Królewskich wręczono nagrody „Wawa Bohaterom”. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom, organizacjom oraz instytucjom, które pomagają kombatantom, a szczególnie Powstańcom Warszawskim. Zwycięzców tegorocznej edycji wyłoniono spośród organizacji, fundacji i stowarzyszeń zgłoszonych do konkursu m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej, środowiska kombatanckie i widzów TVP 3 Warszawa.

Konkurs „Wawa Bohaterom” ma trzyletnią historię. W każdym z trzech  dotychczasowych finałów kapituła doceniała działania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na rzecz kombatantów, a szczególnie Powstańców Warszawskich.

W 2018 roku, podczas pierwszej edycji konkursu „Wawa Bohaterom”, Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały dyplom. Rok później kapituła przyznała Wojskom Obrony Terytorialnej nagrodę główną, a 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygadzie OT wyróżnienie. W tym roku jedna z trzech głównych statuetek i tytuł współczesnego „Wawa Bohatera 2020” otrzymała 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. Wyróżnienie tym razem trafiło w ręce żołnierza tejże brygady – ppor. Anny Szczepańskiej.

Przydzielając nagrodę główną 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygadzie OT (4WMBOT) kapituła konkursu doceniła pomoc jakiej udzielali żołnierze brygady w walce o życie i zdrowie Kombatantów w czasie pandemii Covid-19 oraz codzienne wsparcie i opiekę nad Kombatantami.

4WMBOT była pierwszą brygadą, która włączyła się w akcję „Obiady dla Bohaterów” i jedyną, która ciepłe posiłki dla najbardziej potrzebujących wsparcia Kombatantów dostarcza do dziś. Przy wsparciu stowarzyszeń i instytucji również z okazji Świąt Wielkiej Nocy żołnierze dostarczali świąteczne paczki zawierające żywność, słodycze, upominki, ale i pakiety ochronne z maseczkami i środkami do dezynfekcji dla naszych Bohaterów. Wszystko po to by ograniczyć Ich wychodzenie z domu, zadbać o zdrowie, a przede wszystkim życie.  

Wszystko po to, by chronić Tych, którzy w naszej historii zapisali się złotymi zgłoskami. Uśmiechy na twarzach ludzi, którzy całe swoje życie nosili w sercu Polskę, walczyli o Jej Wolność i Niepodległość to jeden z piękniejszych obrazów jakie zapiszą się nam na zawsze w pamięci – mówi ppor. Anna Szczepańska, przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4W-MBOT, który decyzją Dowódcy – płk Mirosława Brysia, działa w Brygadzie i opiekuje się blisko 50 kombatantami na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada działa nie tylko na terenie Warmii i Mazur. Patronem Brygady jest ppłk. Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec”, zamordowany w mokotowskim więzieniu 11 maja 1951r.  Jego szczątków do dziś nie odnaleziono. Żołnierze 4W-MBOT pomagali w pracach poszukiwawczych wolontariuszom i pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN  na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej 37, mając nadzieję na odnalezienie swojego patrona. Wymienili także tabliczki przy krzyżach na warszawskiej „Łączce” , a w przededniach rocznicy Powstania Warszawskiego,  posprzątali 700 mogił w kwaterach powstańczych na terenie Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

Wawa Bohaterom - nie czekamy, pomagamy!

Projekt „Wawa Bohaterom” to akcja TVP3 Warszawa na rzecz Powstańców Warszawskich.

Projekt składa się z dwóch elementów. Po pierwsze, jest to emisja na antenie TVP3 Warszawa cyklu programów i audycji telewizyjnych, który dotyczy historii oraz współczesnych losów Powstańców Warszawskich, żołnierzy Rzeczypospolitej. 

Po drugie, ustanowiona została Nagroda Wawa Bohaterom, w ramach której nagradzane są osoby i organizacje, które pomagają Kombatantom. Nagrody są przyznawane corocznie dla osób fizycznych, grup osób działających nieformalnie, organizacji, instytucji lub organów samorządu za zrealizowane, bądź stale realizowane działania na rzecz Kombatantów, szczególnie Powstańców Warszawskich.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Terytorialsi na Westerplatte oddali hołd obrońcom Ojczyzny
Kukuła,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne,  Wydarzenia 
Płomyki pamięci na grobach bohaterów
Społeczne,  Tradycja