Święto CSŁiI i 101. rocznica szkolenia kadr łączności w Zegrzu
18.09.2020

Święto CSŁiI i 101. rocznica szkolenia kadr łączności w Zegrzu

 

15 września br. odbyły się obchody święta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki im. gen. bryg. Heliodora Cepy oraz upamiętnienie 101. rocznicy rozpoczęcia szkolenia kadr łączności w Zegrzu. Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki jest jedynym ośrodkiem w kraju kształcącym od 1919 roku kadry łączności, a obecnie także informatyki i walki elektronicznej dla potrzeb Wojska Polskiego. 

Święto CSŁiI zostało ustanowione na pamiątkę powstania Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności w 1919 roku i  przypada w dniu 13 września. - My łącznościowcy jesteśmy spadkobiercami tradycji szkolenia kadr oficerskich wojsk łączności sięgających II Rzeczypospolitej. To tutaj w carskich koszarach i umocnionych obiektach obronnych powiązanych z Twierdzą Modlin, ponad 100 lat temu rozpoczęto formowanie Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności. Patrząc na historię tego miejsca jesteście świadomi kilkunastu żołnierskich pokoleń łącznościowców, którzy godnie pełnili swoją powinność w służbie ojczyzny – powiedział podczas uroczystości komendant Centrum płk Robert Kasperczuk.

W obchodach święta CSŁiI wzięli udział m.in. wojewoda mazowiecki Konstanty Mikołaj Radziwiłł, córka patrona CSŁiI Zofia Potkowska, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuła oraz szef Zarządu Kierownania i Dowodzenia (P-6) Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk. Piotra Chodowca. Nie mogło zabraknąć także przedstawicieli władz samorządowych Garnizonu Zegrze oraz byłych Komendantów i przyjaciół Centrum.

Zwracając się do żołnierzy gen. dyw. Wiesław KUKUŁA powiedział: Miernikiem jakości naszej służby jest sytuacja w której naszej działania są niezauważalne dając komfort działania wszystkim dowódcom i żołnierzom. (…) Bez dobrej komunikacji nie ma przywództwa, komunikacja zaś budowana jest w oparciu o relacje łączności i informatyki. W istocie więc spoczywa na nas łącznościowcach misja,  której nie da się sprowadzić wyłącznie do aspektów taktycznych i technicznych, ale do budowanie środowiska w którym może rodzić się i rozwijać klucz do każdego zwycięstwa. (…) Sedno misji Centrum to zwielokrotnianie potencjału osobowego i kompetencji w korpusie łączności i informatyki, szkolenie podoficerów i oficerów, a także rozwijanie ich kompetencji, budowanie przywództwa w korpusie osobowym łączności i informatyki. Centrum stoi dziś u progu zmian, które zachodzą, a które mają swój prosty cel: wzmocnić jego potencjał i zdolności do realizacji tej misji.

Podczas uroczystości Dowódca WOT wraz z Komendantem CSŁiI wręczyli nominacje na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia oraz wyróżnienia dla podległych żołnierzy i przyjaciół Centrum.  Po uroczystym apelu uroczystości kontynuowano w miejscu pamięci poświęconym mjr. Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi – ostatniemu właścicielowi dóbr zegrzyńskich, żołnierzowi Armii Krajowej I Rejonu w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego, zamordowanego na terenie koszar w Zegrzu prawdopodobnie 14 września 1944 r. Następnie delegacje przeszły pod pomnik gen. bryg. Heliodora Cepy – patrona CSŁiI, zasłużonego łącznościowca, uczestnika I i II wojny światowej, powstańca wielkopolskiego, żołnierza wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

Historia wojskowa w Zegrzu to już ponad 101 lat. Kolejne pokolenia żołnierzy pamiętają i czerpią inspirację do służby z dokonań i postaw swoich walecznych poprzedników. Takie święta są nie tylko okazją do spotkania i wspomnień, ale także istotnym elementem budowania tożsamości i etosu służby. I tak właśnie w Zegrzu dzieje się od lat.

 

Zespół Prasowy
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

Załączniki

powiązane informacje

“Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego..."
Tradycja,  Kurs AGRYKOLA,  Promocja oficerska 
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ma swój Sztandar
Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia,  Tradycja