Przejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Porozumienia
Zarządzanie KryzysowePrzejście do nowej strony z listą publikacji o kategorii Zarządzanie Kryzysowe
Małopolscy Terytorialsi podpisali porozumienie o współpracy z policją
30 czerwca br. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster oraz Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Goncerz podpisali porozumienie o współpracy. Jest ono deklaracją podejmowania wspólnych działań m.in. w przypadku wystąpienia zdarzeń kryzysowych, ratowania życia ludzkiego i poszukiwania osób zaginionych oraz szkolenia w tym zakresie.
Jest to już trzecie porozumienie zawarte pomiędzy policją i żołnierzami WOT, wcześniej zawarli je dowódcy Podlaskiej i Śląskiej Brygady OT. Podstawą do zawierania tego typu umów pomiędzy brygadami OT a wojewódzkimi komendami policji jest porozumienie podpisane 5 lutego 2020 br. przez Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukułę i Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Podpisany dokument przekłada się dziś na praktyczne działania i usprawnia podejmowanie wspólnych akcji wojska i policji na szczeblu lokalnym.
W ramach operacji "Odporna Wiosna" żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzili wspólne działania z funkcjonariuszami policji, które miały na celu ograniczenie rozprzestrzenia się koronawirusa. Terytorialsi wspierali policjantów, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzali, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach.
Głównymi założeniami porozumienia zawartego w Komedzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie ma być współpraca obejmująca zagadnienia z zakresu zarządzania kryzysowego, ratowania życia ludzkiego i poszukiwania osób zaginionych. Aby przygotować się do takich wspólnych działań prowadzonych w razie zaistnienia sytuacji kryzysowych, klęsk żywiołowych, czy w ramach akcji poszukiwawczych planowane są wspólne szkolenia. Podczas nich będą poruszane tematy m.in. ze sposobu przekazywaniu informacji niezbędnych do realizacji postanowień porozumienia, korzystaniu z bazy szkoleniowej, materiałów szkoleniowych oraz świadczeniu usług dydaktycznych, współpracy kadry instruktorskiej, dydaktycznej oraz pomocy innych specjalistów. Strony będą sobie udzielać wsparcia logistycznego w zależności od potrzeb, polegającego w szczególności na umożliwieniu korzystania - zgodnie z zawartymi umowami - z zakwaterowania i strzelnic, sprzętu o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym oraz środków transportu.
płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT