Wyłoniono najlepszych strzelców wyborowych WOT

 

 

1 Podlaska Brygada OT okazała się najlepsza w rywalizacji zespołowej i indywidualnej podczas pierwszych zawodów strzelców wyborowych Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

Zawody odbyły się w dniach 25-27 października 2019 r. na obiektach toruńskiego poligonu, ich organizatorem było Centrum Szkolenia WOT.

O miano najlepszego strzelca WOT walczyły reprezentacje trzynastu brygad OT, które rywalizowały w następujących konkurencjach: strzelecki tor przeszkód; marsz terenowy na orientację według mapy na dystansie 10 km; odnajdywanie i pomiar odległości do celów; strzelanie precyzyjne na celność i skupienie na długich dystansach do tarcz standardowych oraz z wykorzystaniem krzyża celowniczego, w czasie do 3 minut.

Zawody były pierwszymi tego typu organizowanymi przez WOT. Od tej pory o miano najlepszego strzelca wyborowego i przechodni puchar rywalizować będą każdego roku zespoły wystawiane przez wszystkie brygady OT.

Szkolenie strzelców wyborowych WOT jest jednym z priorytetów szkoleniowych formacji, wykorzystywany jest w tym potencjał byłych żołnierzy wojsk specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, którzy doświadczenie bojowe zdobywali podczas współczesnych konfliktów zbrojnych.

Stanowiska strzelców wyborowych występują w każdej sekcji lekkiej piechoty, jest ich dwóch (starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy). To „oczy i uszy” zespołu. Prowadzą działania rozpoznawcze i odpowiadają za ubezpieczenie sekcji. To oni są mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika. Współdziałają z artylerią w zakresie naprowadzania ognia i oceny skutków jej użycia.

Klasyfikacja końcowa I Zawodów Strzelców Wyborowych WOT:

Najlepszy strzelec wyborowy WOT: 2LBOT;

Indywidualnie:
1 miejsce: 1PBOT;
2 miejsce: 10ŚBOT;
3 miejsce: 4WMBOT

Zespołowo:
1 miejsce: 1PBOT
2 miejsce: 10ŚBOT;
3 miejsce: 2LBOT;

Puchar przechodni zdobył zespół: 1PBOT.

FOTO: DWOT

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Mistrzostwa Wojska Polskiego w Pływaniu
Szkolenia i ćwiczenia,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
   Niezłomny – zwyciężą najsilniejsi
Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
Żołnierze 3 PBOT rywalizowali w Estonii podczas międzynarodowych zawodów - Admiral Pitka Recon Challenge 2022
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa 
Ruszył projekt "Wojownik Niezłomy"
Szkolenia i ćwiczenia,  Rywalizacja sportowa