Pomocna energia w Częstochowie

 

 

200 mieszkań z jednego z częstochowskich osiedli przez 8 godzin było zasilanych energią z wojskowych agregatów prądotwórczych. Awaryjne zasilanie uruchomiła 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. To pierwsze w województwie śląskim wojskowe ćwiczenie, w którym kontenerową elektrownię polową użyto na potrzeby cywili.

 

Prąd w ramach ćwiczenia „Pomocna Energia” popłynął dzięki kontenerowej elektrowni polowej KEP-900, która jest na wyposażeniu 13. Brygady OT. Moment zmiany dostawcy prądu obserwowali m.in. przedstawiciele firmy Tauron. Dyrektor ds. dystrybucji gliwickiego oddziału firmy – Janusz Pisarek, przyznaje, że agregat zrobił na nim duże wrażenie – Kiedy zapoznaliśmy się z ideą KEPu, dostrzegliśmy bardzo dużo możliwości wynikających ze wspólnego działania. Wbrew pozorom, Tauron ma wiele wspólnego z wojskiem więc i łatwo było znaleźć wspólny język – dodał J. Pisarek.

– Jesteśmy organizacją bardzo mocno zregulaminowaną ponieważ pracujemy w oparciu o instrukcje i rozporządzenia, które są ścisłe. Nie możemy sobie tu pozwolić na dobrowolność. Podobnie jak w przypadku kiedy przełożony wydaje komendy i rozkazy żołnierzom, tak i my pracujemy dokładnie w ten sam sposób. Elektromonter nie zrobi niczego sam, wszystko jest koordynowane więc świetnie się tu rozumiemy. Dodatkowo ekipa, która w śląskiej brygadzie zajmuje się tym agregatem jest genialna, to są wspaniali fachowcy więc też się rozumiemy – zaznaczył.

Jak podkreślają żołnierze – samo rozładowanie i podłączenie polowej elektrowni nie trwa dłużej niż 40 minut. Ćwiczenie „Pomocna Energia” zostało poprzedzone próbnym uruchomieniem agregatu na terenie Tauronu.

 

Monika Ligejka
tel. 533 717 067
rzecznik prasowy
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Porozumienie o współpracy z PERN S.A.
Porozumienia,  Zarządzanie Kryzysowe 
Służba to nasz przywilej!
Wyróżnienia,  Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe,  Wydarzenia 
Ćwiczenia współdziałania służb WYPADEK 2022
Medyczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe