Sztandar dla 3 Podkarpackiej Brygady OT
29.09.2019

Sztandar dla 3 Podkarpackiej Brygady OT

 

Pułkownik Dariusz Słota - dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy sztandar wojskowy.

 

Uroczystość wręczenia sztandaru 3 Podkarpackiej Brygadzie OT miała miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ceremonia odbyła się 27 września 2019 roku, w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Sztandar z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru odebrał dowódca brygady płk Dariusz Słota.

Ojcem chrzestnym sztandaru jest Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, a matką chrzestną jest Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. 

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca,  są obszyte frędzlą złotą.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „3 PBOT” – numer Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji Brygady.

W górnym prawym rogu płata sztandaru umieszczony jest Orzeł Armii Krajowej, jako symbol zakonspirowanych Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej.

W górnym lewym rogu płatu sztandaru umieszony został Krzyż Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który symbolizuje Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji („Wolność
i Niezawisłość”) - polską cywilno-wojskową organizację antykomunistyczną, założoną
2 września 1945 r. w Warszawie.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono Herb Województwa Podkarpackiego, który jest symbolem rejonu odpowiedzialności Brygady, jakim jest województwo podkarpackie.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa
3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy jest umieszczona liczba „3PBOT” stanowiąca numer w nazwie Brygady (3PBOT).

Na drzewcu sztandaru umieszczonych zostało 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru oraz 8 gwoździ pamiątkowych.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK, Prezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Dyrektor IPN w Rzeszowie, Metropolita Przemyski, Biskup Pomocniczy, Biskup Senior, Biskup Rzeszowski oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej.

 

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Obchody Święta Wojska Polskiego
Tradycja 
Wyróżnieni przez Prezydenta RP za akcje "Obiady dla bohaterów"
Tradycja,  Zarządzanie Kryzysowe