Sztandar dla 3 Podkarpackiej Brygady OT
29.09.2019

Sztandar dla 3 Podkarpackiej Brygady OT

 

Pułkownik Dariusz Słota - dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, odebrał z rąk Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy sztandar wojskowy.

 

Uroczystość wręczenia sztandaru 3 Podkarpackiej Brygadzie OT miała miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ceremonia odbyła się 27 września 2019 roku, w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Sztandar z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru odebrał dowódca brygady płk Dariusz Słota.

Ojcem chrzestnym sztandaru jest Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, a matką chrzestną jest Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart. 

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca,  są obszyte frędzlą złotą.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szychem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „3 PBOT” – numer Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji Brygady.

W górnym prawym rogu płata sztandaru umieszczony jest Orzeł Armii Krajowej, jako symbol zakonspirowanych Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej.

W górnym lewym rogu płatu sztandaru umieszony został Krzyż Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który symbolizuje Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji („Wolność
i Niezawisłość”) - polską cywilno-wojskową organizację antykomunistyczną, założoną
2 września 1945 r. w Warszawie.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono Herb Województwa Podkarpackiego, który jest symbolem rejonu odpowiedzialności Brygady, jakim jest województwo podkarpackie.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa
3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy jest umieszczona liczba „3PBOT” stanowiąca numer w nazwie Brygady (3PBOT).

Na drzewcu sztandaru umieszczonych zostało 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru oraz 8 gwoździ pamiątkowych.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK, Prezes Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Dyrektor IPN w Rzeszowie, Metropolita Przemyski, Biskup Pomocniczy, Biskup Senior, Biskup Rzeszowski oraz Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej.

 

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Jesteśmy wojskową rodziną
Społeczne,  Tradycja,  Wydarzenia 
5 lat gOTowości
Tradycja,  Wydarzenia 

5 lat gOTowości

Świętujemy 5-lecie WOT
Tradycja