Sztandar dla 2 Lubelskiej Brygady OT

 

Pułkownik Tadeusz Nastarowicz - dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”, odebrał z rąk zwierzchnika sił zbrojnych, Prezydenta RP Andrzeja Dudy sztandar wojskowy.

 

Uroczystość wręczenia sztandaru 2 Lubelskiej Brygadzie OT miała miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Ceremonia odbyła się 27 września 2019 roku, w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Sztandar z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w asyście rodziców chrzestnych, pododdziałów honorowych oraz fundatorów sztandaru odebrał dowódca brygady płk Tadeusz Nastarowicz.

Ojcem chrzestnym sztandaru jest Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, a matką chrzestną jest siostrzenica  mjr. Hieronima Dekutowskiego Pani Krystyna Frąszczak. 

Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej, jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej, w razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka ulega rozformowaniu.

Płatem sztandaru jest tkanina biała w kształcie kwadratu, po której obu stronach znajduje się krzyż kawalerski wykonany z tkaniny czerwonej. Barwy sztandaru są białe i czerwone, ustalone dla barw Rzeczypospolitej Polskiej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę przymocowaną do drzewca siedmioma gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata (drzewca). Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca,  są obszyte frędzlą złotą.

Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego w górnej części, haftowane złotym szychem. Pośrodku wieńca jest umieszczony wizerunek orła białego, z głową zwróconą do drzewca, haftowany srebrnym szachtem; korona, dziób i szpony orła są haftowane złotym szychem.

Pomiędzy ramionami krzyża kawaleryjskiego, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu oraz w ich polach liczba „2” – numer Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, haftowana złotym szychem.

Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawaleryjskiego, znajduje się wieniec, taki jak na stronie głównej, w środku którego jest umieszczony w trzech wierszach napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”, haftowany złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, są umieszczone wieńce wawrzynu, takie jak na stronie głównej, a w ich polach umieszczone są symbole związane z jednostką wojskową oraz symbole (herby) nawiązujące do tradycji brygady.

W górnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono Herb Województwa Lubelskiego, który jest symbolem rejonu odpowiedzialności Brygady, jakim jest województwo lubelskie.

W górnym lewym rogu płatu sztandaru znajduje się znak spadochronowy Cichociemnych wraz z oplatającymi go literami „HD”, które inicjałami imienia i nazwiska patrona Brygady, mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps „Zapora”.

Znak Cichociemnych przedstawia spadającego do walki orła. Jest symbolem Cichociemnych spadochroniarzy AK, którzy ukończyli przeszkolenie w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie jest nawiązaniem do postaci Dekutowskiego, który szkolił się na placówce dla Cichociemnych.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono wizerunek Matki Bożej Płaczącej z Archikatedry Lubelskiej, który jest podkreśleniem przynależności żołnierzy Brygady do regionu Lubelszczyzny oraz wyrazem zawierzenia opiece Matki Boskiej.

W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy. Na przedniej ścianie podstawy jest umieszczona liczba „2” stanowiąca numer w nazwie Brygady (2LBOT). Wewnątrz podstawy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.

Na drzewcu sztandaru umieszczonych zostało 14 gwoździ honorowych należących do przedstawicieli środowiska rządowego, samorządowego, wojskowego oraz fundatorów i rodziców chrzestnych sztandaru oraz 11 gwoździ pamiątkowych.

W skład Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru weszli: Wojewoda Lubelski, Prezes Fundacji Niepodległości, siostrzenica mjr. Dekutowskiego, Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego ds. Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów, Dyrektor Generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK- Okręg Zamość, Przedstawiciel Prezydenta Miasta Lublin, Przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego, Przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK – Okręg Zamość, Prezes Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Przedstawiciel Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Prezes Stowarzyszenia „Legia Akademicka”, Przedstawiciel Zrzeszenia WiN – Okręg Lublin oraz członkowie honorowi: ppłk Mariana Pawełczak, ppłk Zbigniew Matysiak, Adam Broński oraz Marek Franczak.

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Obchody Święta Wojska Polskiego
Tradycja 
Wyróżnieni przez Prezydenta RP za akcje "Obiady dla bohaterów"
Tradycja,  Zarządzanie Kryzysowe